Сабақтың тақырыбы: «Тыныс алу мүшелері. Өкпедегі газ алмасу» «Gas exchange»



Дата11.04.2022
өлшемі345.97 Kb.
#219630
түріСабақ
Байланысты:
газ алмасу
физра, Erkebek Sh. (absract), 620478, SRSP-28.02.2022. Banu Hb-31

Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Тыныс алу мүшелері. Өкпедегі газ алмасу» «Gas exchange»

Бөлім:

Тыныс алу

Педагогтің аты-жөні:

Беккулова А.

Күні:

09.12.2021ж

Сыныбы: 8 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тыныс алу мүшелері. Өкпедегі газ алмасу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Альвеоланың құрылысы мен қызметін біледі.

Тыныс алғандағы және тыныс шығарғандағы ауаның құрамын біледі.


Құндылықтарға баулу:

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал туғызу.

5 мин.


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Психологиялық ахуал туғызу.

3.Оқушыларды топтарға біріктіру.




Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар пазл қима қағаздар беріледі. Әр оқушы пазл қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді.

1 топ: Тыныс алу

2 топ: Ауа жолдары

3 топ: Альвеола




Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы


(Қазіргі жағдайда) ДК экраны

Жаңа сабаққа кіріспе

1 0 мин



(Ұ) «Quizizz» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында тест сұрақтарына жауап береді. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.



1. Жүрек және қан тамырларының қалыпты жүйесі үшін қандай жағдайлар керек?
2.  Жүрек ауруларының негізгі себебі неде?
3. Спиртті ішімдік пен темекі жүрек – қан тамырлары жүйесіне қалай әсер етеді ?
4. Капилярлық қан кетуді қалай тоқтатады?
5. Веналық қан кету кезінде қандай көмек көрсету керек?
6. Артериялық қан кетудің қауіптілігі неде? Мұны қалай анықтауға болады?

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Дескриптор:

-жүрек және қантамырлары мүшесінің құрылысын талдайды;

- жүрек ауруларының негізгі себептерін анықтайды;

-Қантамырларының қызметін біледі.


Интерактивті тақта,

Телефон.


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу 5 мин.



Видеокөрсетілім.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.

Термин сөздермен таныстырады.


Жаңа сабақ туралы видео көреді.

Оқулықты оқып танысып шығады. Термин сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.




Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1.Тірі организмдегі газ алмасу механизмдерін сипаттайды.



Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.

Топтық жұмыс

15 мин


І.Топ

Ағзадағы тыныс алудың рөлі
ІІ топ

Адамның тыныс алу мүшелері
ІІІ топ

Өкпедегі және ұлпадағы газ алмасу

Оқушылар өздеріне берілген тақырып бойынша постер дайындайды.



Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Тапсырманы орындайды.

2.Постер қорғайды.

-Тыныс алу мүшелерін, орналасу ретін түсінеді;

-Тыныс алу мүшелерінің құрылысын меңгереді;

тыныс алу мүшелерінің қызметін ажырата алады;





ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Жеке жұмыс 5мин



«Сырлы сөздердің орнын тап» әдісі бойынша берілген анықтамаларды сәйкесінше кестеге орналастыру.
«Сөзжұмбақ» әдісі бойынша әртүрлі бағытты орналасқан әріптерден термин сөз құрастыру.

Тыныс алу жолының құрылымы мен қызметін ажыратып сәйкесінше кестеге толтырады.
Балалар термин сөздерді тез ұғынады, жаңа сабақты меңгеруде қызығушылығы артады.

- тыныс алудың төмеңгі жолы мүшелерін біледі;

- әр мүшелерінің қызметтерін ажыратады;

- кеңірдек, бронхы құрылысындағы ерекшелікті сипаттайды;


ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Тапсырмалар бар парақтар.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.




«Кері байланыс Квадрат. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







3.Сырлы сөздердің орнын тап

  1. Артқы жұмсақ қабырғасы өңешке жалғасады.

  2. Тармақталған бұта тәрізді

  3. Сіңір буын бұлшықеттерден тұратын бірнеше шеміршек.

  4. Ірі шеміршек-қалқанша шеміршегі.

  5. Оң жақ және сол жақ өкпеге кіреді

  6. Дыбыс саңылауы бар

  7. Шеміршекті жартылай сақиналардан тұрады.

  8. Кеуде омыртқасы тұсында екіге бөлінеді

  9. Ауаны ылғалдайды,жылытады,шаңды ұстап қалады.

  10. Альвеолдармен аяқталады.

  11. Дыбыс түзу және айқын сөйлеу

  12. Тербелмелі эпителийлі сілемейлі қабықша.





3.Сырлы сөздердің орнын тап

  1. Артқы жұмсақ қабырғасы өңешке жалғасады.

  2. Тармақталған бұта тәрізді

  3. Сіңір буын бұлшықеттерден тұратын бірнеше шеміршек.

  4. Ірі шеміршек-қалқанша шеміршегі.

  5. Оң жақ және сол жақ өкпеге кіреді

  6. Дыбыс саңылауы бар

  7. Шеміршекті жартылай сақиналардан тұрады.

  8. Кеуде омыртқасы тұсында екіге бөлінеді

  9. Ауаны ылғалдайды,жылытады,шаңды ұстап қалады.

  10. Альвеолдармен аяқталады.

  11. Дыбыс түзу және айқын сөйлеу

  12. Тербелмелі эпителийлі сілемейлі қабықша.





3.3 Биологиялық есептер

  • №1есеп. 1минутта дені сау адам қалыпты жағдайда 16-18 рет (Тәнтану), 12-16рет (Биология) тыныс алады делінген . Егер адам шамамен 1 минутта 16 рет тыныс алады деп есептесек , ол адам 1 сағатта және 1 күнде неше рет тыныс алуы ықтимал?

  • №2 есеп. Қалада 150000 адам тұрады.Биіктігі орташа бір ағаш 3 адамды оттегімен қамтамасыз етеді. Ағаштың қоректену ауданы 12 шаршы метр. Қала халқын ауамен толық қамтамасыз ету үшін неше ағаш өсіру керек және ол ағаш қанша ауданға ( га) егіледі?

Жауаптары:

№1есеп. 1сағат=60 минут х 16рет= 960рет; 1күн =24 сағат х 960рет =23040рет

№2 есеп. 150000: 3 =50000 ағаш.

50000 х 12 м2 =600000 м2 немесе 60 га



ҚБ «Өзін өзі бағалау»

Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
Сабақ жоспары
бағдарламасына сәйкес
бағалауға арналған
Реферат тақырыбы
жиынтық бағалауға
Қазақстан республикасы
рсетілетін қызмет
арналған тапсырмалар
сәйкес оқыту
Жалпы ережелер
білім беретін
бағалау тапсырмалары
бекіту туралы
республикасы білім
оқыту мақсаттары
жиынтық бағалаудың
қызмет стандарты
тоқсанға арналған
Қазақстан республикасының
мерзімді жоспар
Қазақстан тарихы
арналған жиынтық
болып табылады
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
жалпы білім
Әдістемелік кешені
нтізбелік тақырыптық
Қазақ әдебиеті
пәнінен тоқсанға
Мектепке дейінгі
Зертханалық жұмыс
республикасының білім
оқыту әдістемесі
Инклюзивті білім
туралы хабарландыру
білім берудің
Жұмыс бағдарламасы
туралы жалпы
қазақ тілінде
Қысқа мерзімді
тақырыптық жоспар
пайда болуы
пәнінен тоқсан