Сабақтың тақырыбы
|
Сырммен Малайсарының шешендік сөздері
|
Мақсаты
|
Сырым мен Малайсары туралы шешендік сөзінің мазмұнын меңгерту; оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру; тіл байлығын дамыту, шешендікке,тапқырлыққа тәрбиелеу.
|
Оқыту нәтижесі
| -
Шешендік сөздің мазмұнын меңгереді;
-
Мәнерлеп оқу дағдылары қалыптасады;
-
Сөздік қоры молаяды;
-
Өзін-өзі , бірін-бірі бағалай алады.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, топтастыру, мозайка, инсерт
|
Ойлаудың жіктелуі
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу
|
7мин
|
Кеспе қағаз
|
Топқа бөлу: 1-топ: «Қазыбек», 2-топ: «Бұқар»
Үй тапсырмасын тексеру: «Құрақ құрау» ойыны
Топтастыру: « Бұқар мен Қазыбек кім?»
|
Оқушылар екі топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша оқушылар топ болып сұрақтарға жауап беру арқылы құрақ құрайды.
|
Түсіну
|
10мин
|
Плакат, маркер
|
Оқулықтағы шешендік сөзді нақышына келтіріп мәнерлеп оқуды ұсынады.Мәтінді оқып болған соң әуелі жұппен, сосын топпен ой бөлісуіне бағыт береді. Кейін әңгіме бойынша жоспар құруды ұсынады Жоспары:
1. Малайсары биден бата алуға келген Сырым.
2. Сырымның Байұлынан өлтірілген жігіттің құнын даулап, Ақсуат биге баруы
3. Сырым мен Ақсуат бидің әңгімесі
4. Сырымға риза болған Ақсуат бидің сыйы мен сөзі
5. Малайсары бидің ризалығы
6. Өз өмірін Сырымға жұмбақтап айтқан Малайсары
7. Сырымның тоқтаусыз берген жауабы
8. Ыммен түсініскен ұрпақ шешендігі
Сөздік жұмыс
Мағынасы түсініксіз сөздердің мәнін ашып жазу.
|
Тақырыпты өз бетінше оқып, жұптасып, топтасып талқылайды.
Бірлесе отырып жұмыс жасайды
|
Қолдану
|
10мин
|
Плакат, маркер
|
Кім көп біледі? Ойыны «Тіл туралы мақал-мәтелдер» айту
|
Әр топ бір-бірімен мақал-мәтелдер атып жарысады.
|
Талдау
|
7мин
|
|
«Сен- маған, мен - саған» әдісі бойынша топтардың бір-біріне ертегі мазмұнына сәйкес сұрақ қоюына бағыт береді.
|
Әр топ қойылған сұрақтарға жауап беріеді.
|
Жинақтау
|
6 мин
|
|
Ойтолғаныс: Жанат деген не?
Сағат деген не?
Қанат деген не?
|
Оқушылар жеке дұмыс жасайды. Шешендік сөздерге қз ойларынша жауап береді.
|
Бағалау
(Кері байланыс)
|
5мин
|
Кеспе қағаз
|
Кері байланыс бутерброды
Өзін-өзі бағалау
Үйге: шешендік сөзді мазмұндау
|
Сабақ барысы туралы мәлімдеме жасайды. Оқушылар сабақ барысы бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды.
|