Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс: Жердің гравитациялық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеу



Дата03.01.2023
өлшемі20.72 Kb.
#405598
түріСабақ
Байланысты:
01,12
14-лекция Медиа эффектілер, шағын комплектілі мектеп, 20046, Liverpool, Жаһандану және этно-аймақтық мәдениеттердің өзін-өзі бірегейленд-melimde.com (1), 509493.pptx, 2ши зан, Платиндық металдар балқыған күйде көптеген металдармен араласып

Бөлімі: 9.2А

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні:

Аманжол Аружан

Күні:

01.12.2022ж.

Сыныбы:9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық жұмыс: Жердің гравитациялық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысын анықтау.
Көпшілік оқушылар: Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысы кезіндегі жұмысты есептеу
Кейбір оқушылар: Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысы кезіндегі жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау

Бағалау критерийлері



- Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысын анықтай алады
- Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысы кезіндегі жұмысты есептейді
- Дененің жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысы кезіндегі жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдай алады

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру.
Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу.



Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/
Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин
5 мин



1.Ұйымдастыру кезеңі.


Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу. Оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

2.Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.



  1. Гравитациялық өзара әсердің негізі сипаттамалары?

  2. Табиғаттың қандай объектілері гравитациялық өзара әсерге ие болады?

  3. Бүкіләлемдік тартылыс заңы тұжырымдамасы қандай? Формуласы?

Оқушылар жеке жұмыс жасап, үй тапсырмасына бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.



Дескриптор


-үй тапсырмаларына жауап береді

Жалпы балл -1



Оқулық

Сабақтың ортасы.


6 мин
Миға шабуыл
20 мин
Жасырын ұяшық

4 мин
«Ұшақ» әдісі



3. Қолдану
Жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеуге арналған формулаларды еске түсіру.
1. Бүкіләлемдік тартылыс заңын пайдаланып, Жердің массасын анықтаңдар. Жердің радиусы 6, 4 * 10^6 м.
2. Ай Жерге F= 2* 10^20 Н күшпен тартылады. Айдың массасын анықтаңдар. 3. Жерден Күнге дейінгі қашықтық 1, 496* 10^11 м. Жердің Күнді айналу периоды 365, 26 тәулік. Күннің массасын анықтаңдар.
2-тапсырма:
Есептер шығару
1. Марстың массасы 6*1023 кг, радиусы 3300 км. Дененің Марс бетіндегі еркін түсу үдеуін есептеп шығарыңдар.
2. Ай радиусы Жер радиусынан шамамен 3,7 есе кіші, ал массасы Жер массасынан 81 есе аз. Ай бетіндегі еркін түсу үдеуі қандай?
3. Алманың массасы 40 г. Оны Жер қандай күшпен тартады? Егер алма үзіліп түскен бұтақ 2,4 м биіктікте орналасқан болса, онда алма қанша уақытта жерге түседі?
4. Айдың радиусы 1738 км, ал ондағы еркін түсу үдеуі Жердегіден 6 есе аз екені белгілі. Айдағы бірінші ғарыштық жылдамдықты есептеңдер.
5. Марстағы еркін түсу үдеуі 3,76 м/с2, ал оның радиусы 3,39*106 м. Марс бетіне жақын маңайда ұшып жүрген жасанды серік жылдамдығын анықтаңдар.
6.Жердің жасанды серігі жер бетінен 200 км қашықтықта дөңгелек орбита бойымен қозғалса, оның Жерді айналу периоды қандай болады?

Оқушылар қатар бойынша топқа бөлініп қағаздан жасалған ұшақтарға сұрақтар жазып, басқа топқа ұшырады.



Оқушылар формулаларды еске түсіріп, есеп шығарады

Оқушылар есептерді шығарады


Оқушылар ұшақпен бірге ұшып келген сұрақтарға жауап береді..



Дескриптор
-тапсырманы орындайды

Жалпы балл -3


Дескриптор


- Есептерді шығарады

Жалпы балл -4

Дескриптор
- топтық жұмыс жасай отыра сұрақтарға жауап іздейді
Жалпы балл -2





Сабақтың соңы.
Рефлексия
5 мин

Бағалау
Үй тапсырмасы



«Бағдаршам» әдісі

Оқулық, 99 бет, 5-тапсырма






Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл



Стикерлер
Оқулық










Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:


Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет