Физикалық география 3.4 Биосфера
|
|
Күні:
|
19.01.2023ж.
|
Сынып:
|
9 «А»
|
Мектеп:
|
«Казанка ОМ»
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Малгаждарова Н.С.
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ноосфераның қалыптасуы;
Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі;
|
Оқыту мақсатары
|
9.3.4.5 ноосфераның қалыптасу шарттарын зерттейді;
9.3.4.6 Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан өзіндік үлесін бағалайды;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Ноосфера қалыптасу себебін түсінеді?
Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан үлесін анықтайды?
|
Бағалау критерийі
|
Білу және түсіну
|
Ноосфераның қалыптасу себебін түсінеді.
|
Қазақстанның ноосфера дамуына қосқан үлесін біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Қазақстандық өнертапқыштардың ноосфера дамуына қосқан үлесіне жазбаша сипаттама бере алады.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Ноосфера ұғымының қалыптасуы …. Байланысты
Ноосфера дамуына үлес қосқан Қазақстандық өнертапқыштарға ...
Өнертапқыштардың ойлап тапқан өнертабыстары...
Тақырыптық сөздер:
Функционалды етістіктер:
|
Қалыптастыратын құндылықтар
|
Өзіне құрмет басқаға құрмет
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін тыңдайды және сыйлайды.
|
Академиялық шынайлылық
|
Сабақ барысында өзара бағалау кезінде әділ бағалауды үйренеді.
|
Ынтымақтастық
|
Жұптық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе отырып берілген сұрақтардың жауабын табады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология, ерекше қорғалатын аймақтар флорасы мен фаунасымен танысу.
|
АКТ-құндылықтары
|
|
Алдыңғы білім
|
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыттар
|
Жоспарланатын шаралар
|
Ресурстар
|
№ 1
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу. Оқушыларды сабақ тақырыбы, ОМ, СМ-мен таныстыру. Бағалау критерийлері мен тілдік мақсаты қарастыру.
Биосфера - жердің тіршілік қабаты.
Ноосфера (гр. νόος – сана және σφαῖρα – орта, шар) – адамның саналы іс-әрекеті нәтижесінде қалыптасатын биосфераның дамуының жоғарғы сатысы.
|
|
Сабақтың ортасы
Үйге тапсырма
|
1-тапсырма. Берілген мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіз (кілт сөздердің астын сызыңыз).
Ноосфера деген не?
Эдуард Леруа мен Тейяр де Шарден Пьер ноосфера дамуына қосқан атаңыз?
В.И. Вернадскийдің ноосфера дамуына қосқан үлесін сипаттаңыз?
Ноосфераның қазіргі кездегі экологиялық мәселелері қандай?
Дескриптор, оқушы: мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.
2-тапсырма. Берілген мәтінді оқып, кестені толтырыңыз.
Дескриптор, оқушы: мәтінді оқып, кестені толтырады.
Сұрақтарға жауап беру:
1.Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайының қолайсыз жағы
А) Орталық В) Транзиттік С) Көршілік D) Құрлық ішілік Е) Теңіздік Дұрыс жауап: D
2.Қазақстандағы облыстар саны А) 12 В) 13 С) 14 D) 15 Е) 16 Дұрыс жауап: С
3.Қазақстанның әкімшілікке бөлінуінің ең жоғарғысы А) Облыс В) Өлке С) Округ D) Аудан Е) Қала Дұрыс жауап: А
4.Республикалық дәрежедегі қалалар А) Петропавл, Павлодар В) Атырау, Ақтау С) Қостанай, Ақтөбе D) Алматы, Астана Е) Шымкент, Тараз Дұрыс жауап: D
5.Қазақстан Каспий теңізі арқылы шектесетін ел А) Түркия В) Иран С) Ауғанстан D) Сирия Е) Грузия Дұрыс жауап: В
6. Қазақстанмен шекарасы ең ұзын ел А) Ресей В) Қытай С) Өзбекстан D) Қырғызстан Е) Түрікменстан Дұрыс жауап: А
7. Қазақстанның Өзбекстанмен шекарасының ұзындығы (км) : A) 2300 B) 7591 C) 1460 D) 600 E) 980 Дұрыс жауап: A
8.Вольфрам қоры бойынша Қазақстанның дүниежүзінде алатын орны : A) 2 B) 1 C) 3 D) 4 E) 6 Дұрыс жауап: B
9.Темір рудаларының қоры бойынша Қазақстанның дүниежүзінде алатын орны: A) 6 B) 7 C) 8 D) 9 E) 5 Дұрыс жауап: C
10. Қазақстанның жер ресурстарының жалпы көлемі (млн. га) : A) 115, 3 B) 100,1 C) 279 D) 270, 1 E) 154, 2 Дұрыс жауап: D
11. Марганец қоры бойынша Қазақстанның дүниежүзінде алатын орны: A) 1 B) 2 C) 4 D) 5 E) 3 Дұрыс жауап: В
12. Қазақстанның ішкі суларының мөлшері (млрд. м³) : A) 115, 3 B) 270, 1 C) 54, 9 D) 60, 4 E) 279 Дұрыс жауап: А
13.Қазақстанның негізгі табиғи байлықтары А) Су ресурстары В) Орман ресурстары С) Жел энергиясы D) Су энергетикалық ресурстар Е) Минералдық ресурстар Дұрыс жауап: Е
1-оқушы Ноосфера ғылымының негізін салушы ғалымдар.
2- оқушы Ноосфера ғылымына түсініктемелер.
3- оқушы Адам – табиғаттың құрамдас бөлігі.
4- оқушы Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі.
Жұмыс алгоритмі:
Әр топ мүшелері берілген тақырыппен танысады.Топта өзара талдайды. Әркім өз тақырыбын түсіндіреді, өзара талдайды
Дескриптор:( 1 критериге)
1.Ноосфера ғылымының негізін салушылар туралы мәліметтермен танысады.
2. Ноосфера ғылымының мақсаттары мен қоғам үшін маңызын түсінеді.
3. Қазақстанның ноосфераға қосқан үлесін талдайды.
Қалыптастырушы бағалау- топтарға ауызша кері байланыстар
«Шағын эссе» әдісі.
« Адамзаттың ноосфераға енуі» тақырыбына шағын эссе жазады.
Эссеге критерилер:
1.10-12 сөйлем.
2. Нақты деректер қолдану.
3. Ноосфера болашағына болжам жасау.
4. «Мен» сөзімен бастау.
|
Таратпалар
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта мен білгенім...
|
слайд
|
Қосымша ақпарат
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?.
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Қауіпсіздік ережелері және денсаулықты сақтау
|
Барлық оқушылар:
Барлық
Қабілеті жоғары оқушылар:
|
|
Сабақ барысында техникалық қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
Ой толғау
Сабақ мақсаттары:
Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жиынтық бағалау
Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақстар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
|