Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Ақын қонақтар»

Loading...


Дата10.05.2017
өлшемі27.67 Kb.
түріСабақ
Абдуллина Шынар Касымовна

Ақтөбе қаласы,

36 қазақ орта мектебінің



қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі

5 «А»класс. Әдебиет.
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Ақын қонақтар»

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік:ХХ ғасырдың аса ұлы жазушысы Мұхтар Әуезовтің «Ақын қонақтар»әңгімесіне тоқталу,әңгіменің мазмұны мен идеясын ашу, көркемдліігін таныту.

2.Дамытушылық:Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып , өзінше ой түюге баулу,алған білімдерін өз бетінше қолдануға іздендіру,байқампаздығын,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін дамыту ,шығармашылықпен жұмыс жасауға жұмылдыру арқылы таным-түсініктерін арттыру,тіл байлығына үлес қосуға жол ашу;

3.Тәрбиелік: Ұрпағына өнеге болар ардагер жазушының ұлы қазақ ақынының балалық шағынан,өмір жолынан үлгі ала отырып,халқын сүюге,көркем шығарманы өз бетімен оқуға баулу,адамгершілікке,парасатты болуға жетелеу,шәкірт жүрегінде ақынға деген сүйіспеншілік сезімін ояту,құрметтеуге,қадірлей білуге тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақ әдісі: СТО стратегиялары -кластер , ЖИГСО, дебат элементтері, көрнекілік стратегиясы, эссе, т.б.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих .

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі

а) оқушылармен амандасу,түгелдеу.

ә ) материалдардың толық болуын қадағалау.

ІІ Негізгі бөлім.

а) қызығушылығын ояту

Үй тапсырмасын бекіту мақсатында(Мұхтар Әуезовтің өмір жолынан мәліметтер берілген болатын,сол бойынша жетелеуші сұрақтар беріледі.Сол сұрақтар негізінде М.Әуезовтің «Абай жолы»роман-эпопеясын жазғаны ерекше аталады.Автордың қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаевтың өмір жолын бейнелеген туындысы екендігіне тоқталу.Олай болса, «Абай-ол кім,ол не істеді,тұлғалық ерекшеліктері»деген бағытта жұмыстар орындату (тақтамен жұмыс).Ендеше ,балалар,М.Әуезов тудырған халқымыздың ұлы кемеңгері Абайдың балалық шағы туралы айтылған романнан үзіндіге тоқталамыз. Бүгін,оқушылар,ұлы жазушы Мұхтар Омарханұлы Әуезовтің «Ақын қонақтар»әңгімесіне тоқталамыз.

Олай болса,дәптерлерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазамыз. ( Класс 4 топқа бөлініп отырғызылғаны ескертіледі. Топ басшылары туралы айтып өту)

Оқушылар,бүгінгі тақырыпты жан-жақты ашу үшін түрлі жұмыстар жүргізіледі.

ә/ мағынаны тану (жигсо әдісі арқылы жүзеге асады)

--топқа бөлінеді(экспорт)(

--мәтін беріледі.

--орындайды,жұппен орындайды,топпен пікір алмасады.

--жанұялық топқа оралады.

--топта ақпарат алмасады.

--негізгі,қосымша түсінік жазады.

--әр топтан оқушылар қорғайды.

2. Мәтіндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу (сөздікпен жұмыс)

«тәуір болу»--жазыла бастау

«қажымай»--шаршамай

«қош алу»--келісу

«қан базардай»--өте көп адамдар

«сүле науқас»--созылмалы ауру

«құлан таза болыпарылу»--толық жазылу

«ырым байлау»--құрмет көрсету

3. «Абайдың жазылуына ақын қонақтар әсер етті,әсер еткен жоқ»деген тақырыпта топтар арасында пікірсайыс өткізіледі.

б/ ой-толғаныс (Тақтаға екі сурет беріледі.Қалаған суреттері бойынша мәтін құруы тиіс).Шектеулі уақыттан соң, оқушылар жұмыстарын қорғайды. Әр топ мүшелерінің жауаптары тыңдалады.

4. Оқушылардың бірін-бірі бағалауы /топ басшылары/

Үйге тапсырма: Әңгімені композициялық құрылысына қарай талдап келу тапсырылады.

Абдуллина Шынар Касымовна

Ақтөбе қаласы,

36 қазақ орта мектебінің



қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі

5 «А»класс. Әдебиет.
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Ақын қонақтар»

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік:ХХ ғасырдың аса ұлы жазушысы Мұхтар Әуезовтің «Ақын қонақтар»әңгімесіне тоқталу,әңгіменің мазмұны мен идеясын ашу, көркемдліігін таныту.

2.Дамытушылық:Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып , өзінше ой түюге баулу,алған білімдерін өз бетінше қолдануға іздендіру,байқампаздығын,ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін дамыту ,шығармашылықпен жұмыс жасауға жұмылдыру арқылы таным-түсініктерін арттыру,тіл байлығына үлес қосуға жол ашу;

3.Тәрбиелік: Ұрпағына өнеге болар ардагер жазушының ұлы қазақ ақынының балалық шағынан,өмір жолынан үлгі ала отырып,халқын сүюге,көркем шығарманы өз бетімен оқуға баулу,адамгершілікке,парасатты болуға жетелеу,шәкірт жүрегінде ақынға деген сүйіспеншілік сезімін ояту,құрметтеуге,қадірлей білуге тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақ әдісі: СТО стратегиялары -кластер , ЖИГСО, дебат элементтері, көрнекілік стратегиясы, эссе, т.б.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих .

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі

а) оқушылармен амандасу,түгелдеу.

ә ) материалдардың толық болуын қадағалау.

ІІ Негізгі бөлім.

а) қызығушылығын ояту

Үй тапсырмасын бекіту мақсатында(Мұхтар Әуезовтің өмір жолынан мәліметтер берілген болатын,сол бойынша жетелеуші сұрақтар беріледі.Сол сұрақтар негізінде М.Әуезовтің «Абай жолы»роман-эпопеясын жазғаны ерекше аталады.Автордың қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаевтың өмір жолын бейнелеген туындысы екендігіне тоқталу.Олай болса, «Абай-ол кім,ол не істеді,тұлғалық ерекшеліктері»деген бағытта жұмыстар орындату (тақтамен жұмыс).Ендеше ,балалар,М.Әуезов тудырған халқымыздың ұлы кемеңгері Абайдың балалық шағы туралы айтылған романнан үзіндіге тоқталамыз. Бүгін,оқушылар,ұлы жазушы Мұхтар Омарханұлы Әуезовтің «Ақын қонақтар»әңгімесіне тоқталамыз.

Олай болса,дәптерлерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазамыз. ( Класс 4 топқа бөлініп отырғызылғаны ескертіледі. Топ басшылары туралы айтып өту)

Оқушылар,бүгінгі тақырыпты жан-жақты ашу үшін түрлі жұмыстар жүргізіледі.

ә/ мағынаны тану (жигсо әдісі арқылы жүзеге асады)

--топқа бөлінеді(экспорт)(

--мәтін беріледі.

--орындайды,жұппен орындайды,топпен пікір алмасады.

--жанұялық топқа оралады.

--топта ақпарат алмасады.

--негізгі,қосымша түсінік жазады.

--әр топтан оқушылар қорғайды.

2. Мәтіндегі түсініксіз сөздердің мағынасын ашу (сөздікпен жұмыс)

«тәуір болу»--жазыла бастау

«қажымай»--шаршамай

«қош алу»--келісу

«қан базардай»--өте көп адамдар

«сүле науқас»--созылмалы ауру

«құлан таза болыпарылу»--толық жазылу

«ырым байлау»--құрмет көрсету

3. «Абайдың жазылуына ақын қонақтар әсер етті,әсер еткен жоқ»деген тақырыпта топтар арасында пікірсайыс өткізіледі.

б/ ой-толғаныс (Тақтаға екі сурет беріледі.Қалаған суреттері бойынша мәтін құруы тиіс).Шектеулі уақыттан соң, оқушылар жұмыстарын қорғайды. Әр топ мүшелерінің жауаптары тыңдалады.

4. Оқушылардың бірін-бірі бағалауы /топ басшылары/

Үйге тапсырма: Әңгімені композициялық құрылысына қарай талдап келу тапсырылады.
Каталог: 2014
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Әміре -ән көгінің айнасы Cабақтың мақсаты: Сабақтың мақсаттары
2014 -> ЖҰмыс бағдарламасы пән: «Қазақстан тарихы» Мамандығы: : 0301000
2014 -> АӘД пәнінде оқушы бойына патриоттық тәрбиеге баулудың қалыптастырудың жолдары Атадан жақсы ұл туса
2014 -> Мемлекеттік рәміздерді құрметтеу – жас ұрпақты ұлтжандылыққа тәрбиелеу негізі
2014 -> Мектебімізде салауатты өмір салтына қол жеткізудегі, денсаулықты сақтау мен нығайтудағы басты міндеттің
2014 -> Қрдсм «Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік фармацевтика академиясы» шжқ рмк
2014 -> ЖҰмыс бағдарламасы пән: «Қазақстан тарихы» Мамандығы : 0302000 «Мейірбике ісі»
2014 -> Ғалымдар Ғалымдар Зертеуші журналисттер
2014 -> Сабақтың тақырыбы: Популяция-түрлік деңгей. Эволюцияның бастапқы кезеңі. Тақырыптық сөздік қор Кілттік сөздер


Достарыңызбен бөлісу:
Loading...


©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін ызмет
Жалпы ережелер
ызмет стандарты
дістемелік кешені
бекіту туралы
туралы хабарландыру
біліктілік талаптары
кіміні аппараты
жалпы біліктілік
Конкурс туралы
ойылатын жалпы
мемлекеттік кімшілік
жалпы конкурс
Барлы конкурс
білім беретін
ызмет регламенті
республикасы білім
ткізу туралы
конкурс атысушыларына
біліктілік талаптар
атысушыларына арнал
бойынша жиынты
Республикасы кіметіні
идаларын бекіту
облысы кімдігіні
мемлекеттік ызмет
рсетілетін ызметтер
стандарттарын бекіту
Конкурс ткізу
дебиеті маманды
мемлекеттік мекемесі
дістемелік материалдар
дістемелік сыныстар
ауданы кіміні
конкурс туралы
Мектепке дейінгі
рметті студент
облысы бойынша
жалпы білім
мыссыз азаматтар
Мемлекеттік кірістер
мектепке дейінгі
Конкурс жариялайды
дарламасыны титулды
білім беруді
мелетке толма
разрядты спортшы
дістемелік кешен
ызметтер стандарттарын
аласы кіміні
директоры бдиев

Loading...