Бөлім:
|
1-бөлім. Өркениет: даму ерекшеліктері
|
Педагогтің аты-жөні
|
Даулеева Гулсум Турдибековна, №69 мектеп-гимназиясының тарих пәні мұғалімі
|
Күні:
|
|
Сынып:10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ежелгі әлем өркениеті
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.2.2
|
Сабақтың мақсаты
|
Ежелгі антикалық өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтаңыз.
|
Бағалау критерийлері
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология:
Өзендік өркениет, мелиоративтік ауыл шаруашылығы, деспотия, тирания, сословия, касталар, демократия, бюрократия, даралық, ұжымдастыру,дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм.
Жазылым мен диалогқа қатысты керекті сөйлемдер:
Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттерінің ерекшеліктері ...
Шығыста/батыста/дәстүрлі негізгі меншік иесі болған…..
Басқарудағы басымдық ...
Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің сипаттамалары ...
Діни және философиялық көзқарастардың ерекшелігі - бұл ..
|
Құндылықтарды
дарыту
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Өнер,философия,мәдениеттану пәндерімен пән аралық байланыс болуы мүмкін
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде Шығыс (Үндістан, Қытай, Египет) және Батыс өркениеттерінің (Ежелгі Греция және Ежелгі Рим) дамуы туралы білімдерін қоса алғанда, олардың қалыптасу үрдісін дамытады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Жаңа сабақ
|
Мұғалім жаңа тақырыпқа түсіндірме жүргізеді.
2 тапсырма
3 тапсырма: Алынған ақпараттар және өздігінше оқулықтағы мәтінмен таныса отырып, Батыс және Шығыс өркениеттерінің
салыстырмалы кестесін Вена диаграммасы түрінде толтыруға тапсырма береді.
Шығыс өркениетттері
ұқсастығы
Батыс өркениетттері
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жауаптарын тексереді.
Дескрипторы
Ежелгі өркениеттің кемінде 3 негізгі ерекшелігін қамтамасыз ету
Тарихи дереккөздер негізінде дәлелдерді ұсыну.
Сұрақтың толықтығы
Кем дегенде 3 дереккөзін қолдану.
Сапалы безендіру ( схема, таблица, ментальді карта т.с.с)
|
Қорытынды
|
Кері байланыс
Сабақ мақсаты қандай?
Сабақ мақсатына қайлай қол жеткіздік?
Оқу мақсаты қандай?
Оқу мақсатына жету үшін қандай іс-әрекет көмектесті?
|
«Тұжырымды жақта немесе датта: Шығыс және Батыс өркениеттеріндегі өзгерістердің негізінде өркениеттердің экономикалық/ саяси/ әлеуметтік дамуы жатыр» тақырыбында 2 минуттық сөзбен шығыңыз
|
Оқу тапсырмасы
|
«Өркениеттердің экономикалық / саяси / әлеуметтік дамуы»
|
|