Сабақтың тақырыбы Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары



Дата11.04.2022
өлшемі157.82 Kb.
#219769
түріСабақ
Байланысты:
қмж
БЖБ 3 тоқсан, 81976 2, Сапалық анализ. Лаб. (1), Сапалық анализ. Лаб. (1)

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Шеңбер. Көпбұрыштар



Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.1.1.2Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану

Бағалау критерийі

-Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып, есептерді шығарады.

-Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып, түрлендіреді

-Сектор мен сегмент аудандарының формулаларын өмірмен байланысты есептерде қолданып, дәлелдейді.


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

сектор, сегмент, сектордыңауданы, сегменттің ауданы



Құндылықтарға баулу



Бірлескен топтық жұмыстарда ынтымақтастық, бір-бірінің пікірінтыңдауда құрмет құндылығы, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, бірін-бірі бағалау арқылы жауапкершілік, ашықтық , тапсырмаларды орындау кезінде сыни ойлау, шығармашылық, өмірбойы білім алу құндылықтары қалыптасады.

Пән аралық байланыс

Сызбаларды салу дағдылары "Сызу" сабағын оқуда игеріледі.

Алдыңғы білім

Аудан, шеңберэлементтері, доға, центрлікбұрыштуралыбілімі бар.


Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

2 минут


Ұйымдастыру кезені
Өткен білімді қайталау
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен маьериалды қайталау, орындыққа бір оқушы отырады, қалған оқушылар өткен материал бойынша сұрақтар қояды.


Топқа бөлу



Сабақтыңортасы

12 минут


10 минут

8 минут



(Т)"Ойлан-жұптас-пікірлес"

1 - топ Сектор ауданын формуласын қорытып шығару

2 - топ Секторлық бұрыш 1800градустан кіші болғанда, сегмент ауданын формуласын қорытып шығару

3 - топ Секторлық бұрыш 1800градустан кіші болғанда, сегмент ауданын формуласын қорытып шығару

Әр топ тақтанын алдында жұмыстарын қорытындылап, түсіндіру керек, шыққан қорытындыны жариялау керек. Топ жұмысы кезінде мұғалім қиындық тудырған мәселелерге көмек көрсетеді.

1-топ

2-топ


3-топ



Қорытынды:Сектордың ауданы, шеңбердің ауданын центрлік бұрышқа көбейтіп, толық бұрышқа бөлінеді.

Сегменттің ауданы, сектордың ауданына радиуспен тірелген үшбұрыштың ауданынан шегергенге тең. Оқушылардың өздерінің қорытып шығарған тұжырымы негізінде формуланы қорытып, өздері шығарады.


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Бірін-бірі бағалау
(ЖЖ) "Досыңмен жұптас" әдісі

1.Радиусы 5 см дөңгелек болатын және 900 доғаға сәйкес сектордың ауданын табыңдар.

2. Радиусы 8 см дөңгелек болатын және 600 доғаға сәйкес сегменттің ауданын табыңдар.

3. Диаметрі14 см дөңгелекболатын және 2200 доғаға сәйкес сегменттің ауданын табыңдар.



Бағалау критерийі

Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып, есептерді шығарады.

Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып, түрлендіреді

Дескриптор:

-Сызбасын сызады

-Сектордың ауданын табады.

-Сегменттің ауданын табады

-Жауабын жазады

ҚБ«Сөздік бағалау» әдісі (ауызша кері байланыс)
(Ж). Сараланған тапсырма. "Қалағаныңды таңда"

№372. Ұзындығы 50,24 м шеңбермен шектелген дөңгелектің ауданын табыңдар.

№374. Шеңбердің 300-тық доғасының ұзындығы 3 м-ге тең. Радиусы осы шеңбердің радиусына, ал центрлік бұрышы 500-қа тең болатын сектордың ауданын табыңдар.

№385.а) Жаңа жылдық костюмге арнап қалпақ жасау үшін доғасының ұзындығы бастың орамына тең болатын сектор қиып алады. Егер сектордың радиусы 20 см, ал бастың орамы 52 см болса, онда сектор доғасының градустық өлшемін табыңдар.

ә)Қазақ киіз үйінің табан диаметрі 5 м. оның төбесін киізбен жабу үшін радиусы 2,76 м сектор қиып алды. осы сектор доғасының градустық өлшемі мен ауданын табыңыздар

Дескриптор:

-Сектордың ауданын табады.

-Сегменттің ауданын табады

-Жауабын жазады



ҚБ «Олқылықтарды толтыр» әдісі. Өзін өзі бағалау (Дескриптор)

Саралау: қарқын тәсілі

Қосымша тапсырма

(Ж): "Өзің есепте"

Өзіңнің велосипедінің дөңгелегі 36 спидстан тұрады. Дөңгелегіңің спидссаларын матамен әдемілеп 2 ден орау керек. Дүкеннен қанша см2 мата алу керек болады?



Дескриптор:

-Сектордың ауданын табады.

-Жауабын жазады

ҚБ. Мұғалім бағалау

Г.Н.Солтан

Оқулық

"Келешек-2030"

Г.Н.Солтан

Оқулық


"Келешек-2030"

Г.Н.Солтан

Оқулық

"Келешек-2030"

165 бет



Сабақтың соңы
3 минут

Кері байланыс:

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

- нені білді, нені үйренді;

- не әлі де түсініксіз;

- нені қайталады.

Үй жұмысы: №378есеп





Қосымша ақпарат

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралаудың тапсырма тәсілі бойынша:

Сараланған тапсырмалар:

"Қалағаныңды таңда" әдісі арқылы әрбір білім алушы қажеттілігін қарай жеке жұмыс орындайды

Қарқын тәсілі бойынша:

Шапшаң орындайтын оқушыларға қосымша тапсырма, баяу орындайтын оқушыларға қосымша уақыт беріледі



Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша тапсырмаларды орындауда қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылды


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

«Сөздік бағалау» әдісі

«Олқылықтарды толтыр» әдісі

ҚБ. Мұғалім бағалау


«Ой қозғау»

(Т)"Ойлан-жұптас-пікірлес"

(ЖЖ) "Досыңмен жұптас" әдісі


Дескриптор.

- Дөңгелектің ауданын формуласын айтады.

- Сектор дөңгелектің бөлігі екенін айтады.

- Сектордың ауданын қорытып шығарады





Дескриптор.

- Дөңгелектің ауданын формуласын айтады.

- Сектордың ауданын айтады

- Центрлік бұрыш 1800 -тан кіші болғанда сегменттің ауданын қорытып шығарады





Дескриптор.

1.Дөңгелектің ауданын формуласын айтады.

2.Сектордың ауданынайтады

3. .Центрлік бұрыш 1800 -тан үлкен болғанда сегменттің ауданын қорытып шығарады








Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
Сабақ жоспары
бағдарламасына сәйкес
бағалауға арналған
Реферат тақырыбы
жиынтық бағалауға
Қазақстан республикасы
рсетілетін қызмет
арналған тапсырмалар
сәйкес оқыту
Жалпы ережелер
білім беретін
бағалау тапсырмалары
бекіту туралы
республикасы білім
оқыту мақсаттары
жиынтық бағалаудың
қызмет стандарты
тоқсанға арналған
Қазақстан республикасының
мерзімді жоспар
Қазақстан тарихы
арналған жиынтық
болып табылады
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
жалпы білім
Әдістемелік кешені
нтізбелік тақырыптық
Қазақ әдебиеті
пәнінен тоқсанға
Мектепке дейінгі
Зертханалық жұмыс
республикасының білім
оқыту әдістемесі
Инклюзивті білім
туралы хабарландыру
білім берудің
Жұмыс бағдарламасы
туралы жалпы
қазақ тілінде
Қысқа мерзімді
тақырыптық жоспар
пайда болуы
пәнінен тоқсан