Сабақтың тақырыбы: Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы

Loading...


Дата22.11.2020
өлшемі185.16 Kb.
түріСабақ

Сабақ : 21

Мектеп: №27 орта мектеп-гимназиясы

Пән: қазақ әдебиеті

Күні : 19.10.18

Мұғалім:

Сынып: 8а Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет» толғауы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;

Сабақ мақсаттары:



Барлық оқушылар:

Толғаудың мазмұнын түсінеді.



Оқушылардың басым бөлігі автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасын талдайды.

Кейбір оқушылар:  автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.

Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

  • Тіл мен мәдениет

НЗМ құндылығы:

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

  • Ынтымақтастық;

  • Жауапты азаматтық позиция;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі, өнер пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады.


АКТ-ны қолдану дағдылары:

слайд

Бағалау критерийі:

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасын жан-жақты талдайды.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Атымтай Жомарт, нөкер сайлау, шүлеңгір мырза атану, дұшпаннан кек алу Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.



Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер


Сабақтың басы


Оқушылармен сәлемдесу.

Психологиялық ахуал туғызу.

Бір-бірімізге сәттілік тілейік.

Өткен сабақты қайталау сұрақтары



  1. Ақтамберді Сарыұлы кім?

  2. Қандай толғауларымен таныстық?

  3. Толғау дегеніміз не?

  4. «Күлдір- күлдір кісінетіп» толғауының идеясы қандай?

  5. Толғау қандай ойға неге жетелейді?.

  6. Жыраудың ішкі қиналысын сезіну арқылы нені түсіндің? Ақынның көңіл- күйі сенің сезіміңе қалай әсер етті?

Ой қозғау.



  1. Суретте кімдер бейнеленген?

  2. Осы сурет туралы не айта аламыз?

  3. Өсиет деген не?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

«Өсиет» сөзіне кластер құрастырамыз.



Оқулық,

Сабақтың ортасы
2 мин

2+3 мин


10+8 мин



Мағынаны тану

Толғау мәтініндегі сөздікпен танысыңыздар.

Сөздік:

Кепиет кесір, кесапат.

Келеке – мазақ, тәлкек.

Араз болсаң алты ауыз – ауыз бірлігі жоқ.

Әреке бүлік, лаң.

Лайым – әрқашан, әрдайым, үнемі, әмсе.

Топпен жұмыс.

1-тапсырма

«Балаларыма өсиет» өлеңін түсініп оқыңыздар. Өлең туралы ойыңызды жұппен бөлісіңіз.

  1. Берілген үзінді бойынша автор бейнесін талдаңыз

  2. Толғаудың тілдік ерекшелігін анықтаңыз.

  3. Насихатты негізге ала отырып, ой картасын жасаңыз.

Балаларыма өсиет

Балаларыма өсиет,

Қылмаңыздар кепиет,

Бірлігіңнен айрылма,

Бірлікте бар қасиет.

...Ел аман болсын лайым,

Тілегім берді бәрін де,

Разымын, құдайым!

Дескриптор:

Қалыптастырушы бағалау.

2-тапсырма. Топпен жұмыс

Әр топ «Оқырман пікірі» стратегиясы бойынша жұмыс жасайды. Талдау аяқталғаннан кейін, өз ойларын «Дастарханға» түсіреді.

Қосымша тапсырма. «Балаларыма өсиет» толғауды мазмұндау.

І топ.

Мәтін мағынасына байланысты қойылатын сұрақтар:


  • Сізге ұнаған жолдар қайсы?

  • Сіздің ойыңызша, толғаудағы ең маңызды мәселе не?

  • Толғауда сізді таңғалдырған жолдар болды ма?

  • Толғауда қандай кейіпкерлер бар?

  • Кейіпкер туралы автор ойына қосыласыз ба?

ІІ топ.

Шығарманың тақырыбына байланысты қойылатын

сұрақтар:

  • Толғау тақырыбы мазмұнға сай деп ойлайсыз ба?

  • Толғауды қайта жазатын болсаңыз, қандай жаңалық қосқан болар едіңіз?

Қалыптастырушы бағалау

Жеке жұмыс. 3-тапсырма.

"Әңгіме кестесі»

Сынып оқушылары толғау негізінде «Әңгіме кестесін» толтырады.



Толғау тақырыбы

Толғаудағы құндылықтар

Тақырыпқа сай қандай сын-пікірлерді келтіре аласыз?

Өз көзқарасыңыз. Толғаудан қандай қорытынды шығаруға болады?













Дескриптор:

  • Тақырыпқа сай сын-пікірлерді келтіре алады.

  • Толғаудан қорытынды шығара алады.



Сабақтың соңы

4 мин

Рефлексия





Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


















«Балаларыма өсиет» өлеңін

Жеке жұмыс. 3-тапсырма.

"Әңгіме кестесі»

Сынып оқушылары толғау негізінде «Әңгіме кестесін» толтырады.



Толғау тақырыбы

Толғаудағы құндылықтар

Тақырыпқа сай қандай сын-пікірлерді келтіре аласыз?

Өз көзқарасыңыз. Толғаудан қандай қорытынды шығаруға болады?















Жеке жұмыс. 3-тапсырма.

"Әңгіме кестесі»

Сынып оқушылары толғау негізінде «Әңгіме кестесін» толтырады.



Толғау тақырыбы

Толғаудағы құндылықтар

Тақырыпқа сай қандай сын-пікірлерді келтіре аласыз?

Өз көзқарасыңыз. Толғаудан қандай қорытынды шығаруға болады?














Сабақтың мақсаты:
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
Ақыл ой картасы
тірліктегі бірлік

талап мұрат

ақыл-нақылға
Жастар, балалар



татулық


кеңес

Өсиет


ақыл-нақылға толы дана сөздер



«Балаларыма өсиет»


Автор



Жоңғарлармен соғыста қол бастаған

Тоқсаннан асқан, көпті көрген

Ақтамбердінің «Балаларыма өсиет» деп аталатын толғауы соңғы туындыларының бірі болса керек. Жырау балаларын тірліктегі бірлікке, талап мұратқа, татулыққа үндейді. Жас ұрпақтың бір жағадан бас, бір жеңнен қол шығаруды елді жеткізерін ескертеді. Халықты алауызмінездерден сақтандырады.

Өмірде көпті көрген Ақтамберді ненің жақсы, ненің жаман екенін, нағыз жігітқандай, оның әйелі мен жақын досы ұандай болуы тиіс екенін, ізгі адамдар мен түкке тұрғыссыз адамдардың өздерін қалай ұстайтынын және т.б. айтады. Қысқасы, мұнда Ақтамберді жырау естірте ой толғап, өсиет айтады, кеңес береді.

Атақты жыраудың «Балаларыма өсиет» деп басталатын өлеңі түгел келешек жастарға арналған ақыл-нақылға толы дана сөздер.
2-тарау №9 мектеп- гимназия
Тәрбиенің қайнар бұлағы
Күні Мұғалімнің аты-жөні Куздеубаева Алия
Сынып 5-сынып Қатысқандар Қатыспағандар
Сабақтың тақырыбы Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл»
4.Сейітқұл-заманынан озып туған адам
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.АИ1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.
5.БС2.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.
Сабақтың мақсаты Әңгімедегі суреттеулерді тауып, кейіпкерді бүгінгі өмір кейіпкерлерімен салыстыру.
Бағалау критерийі
Әңгіме желісі бойынша кейіпкерлерді салыстыра алады
Бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып, шағын мәтін жаза алады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады.
Кейіпкерлерді бүгінгі өмір тұрғысымен байланыстырып өз ойын жеткізе алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Барымта-баса көктеп тартып алу
Жұрт ағасы-көпшіліктің басшысы,ақылшысы
Шығыр — өзен-көлден су тартып, егін суаруға арналған құрылғы.
Кент – шағын мекен-жай немесе соқпалы қабырғалармен қоршалған көгалды аймақтағы қала.
“ Кент” ежелгі түркі сөзі.
Шым-жерден алынған шым кесегі,яғни саз.
Тобыр-белгілі бір мақсатпен жиналған халық,топтасқан топ.
Жабағы-түйе мен қойдың ұйысқан жүні.
Талқылауға арналған сұрақтар
«Қыпшақ Сейітқұл» тақырыбындағы Сейітқұлды кім деп танимыз?
Ол қандай іспен айналысты?
Еңбек адамы дегенді қалай түсінесіңдер?
Қазіргі таңда Сейітқұлдың ұрпақтары бар ма?
Қаламызда өз еңбегімен табысқа жеткен кәсіпкерлер туралы не білеміз?
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары негізінде еңбекке және шығармашылыққа, ынтымақтастыққа баулу.
Пәнаралық байланыс тарих,география,еңбек
Тақырып бойынша алдыңғы білім «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын өткен тақырыптар негізінде біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
5 мин
Сабақтың
ортасы
2 мин
8 мин
3 мин
1 мин
5 мин
1 мин
5 мин
1 мин
5 мин
1 мин
Сабақтың
соңы
3 мин Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал туғызу
«Ақ тілек» жаттығуы
Оқушылар шеңберге тұрып,бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Конверттегі қиынды суреттерді алып, «Кроссенс» әдісі арқылы бір-бірімен байланыстырады.
Ол суреттер бидай, тары, арпа. Суреттің келесі бетінде атаулары жазылады.Сол арқылы балалар үш топқа бөлінеді.
Оқушыларға «Ашық сұрақ» әдісі бойынша сұрақтар қойылады.
«Қыпшақ Сейітқұл» тақырыбындағы Сейітқұлды кім деп танимыз? Ол қандай іспен айналысты? Қандай егіннің түрлерін екті?Еңбек адамы дегенді қалай түсінесіңдер?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз.
Оқушылармен бірігіп, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап аламын.
«Сейітқұл-заманынан озып туған адам»
Т.Ж
І топ, 1-тапсырма
Аудиотыңдалым жүргізу
Оқушылар «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын тыңдай отырып, шығармадағы екі кейіпкердің іс-әркетін кестеге жазады.
«Семантикалық кесте»
Кейіпкер Іс-әрекеті Менің пікірім
Сейітқұл
Халықты егін егуге үйретті,еңбекке баулыды. Сейітқұлдың ағасы Барымта,ұр-
лық жасап бай болғысы келді. Дескриптор
Кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстырады.
Сейітқұлдың бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады.
ІІ топ
«Зерттеушілік конференциясы» әдісі


Достарыңызбен бөлісу:
Loading...


©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін ызмет
Жалпы ережелер
ызмет стандарты
дістемелік кешені
бекіту туралы
туралы хабарландыру
бойынша жиынты
біліктілік талаптары
кіміні аппараты
жалпы біліктілік
Конкурс туралы
ойылатын жалпы
мемлекеттік кімшілік
білім беретін
жалпы конкурс
Барлы конкурс
республикасы білім
ызмет регламенті
ткізу туралы
конкурс атысушыларына
біліктілік талаптар
атысушыларына арнал
дістемелік сыныстар
идаларын бекіту
Республикасы кіметіні
облысы кімдігіні
рсетілетін ызметтер
мемлекеттік ызмет
мемлекеттік мекемесі
Мектепке дейінгі
стандарттарын бекіту
Конкурс ткізу
дебиеті маманды
мерзімді жоспар
білім беруді
дістемелік материалдар
жалпы білім
ауданы кіміні
мектепке дейінгі
конкурс туралы
облысы бойынша
рметті студент
мыссыз азаматтар
Мемлекеттік кірістер
дарламасыны титулды
Конкурс жариялайды
дістемелік кешен
ызметтер стандарттарын
разрядты спортшы
мелетке толма
директоры бдиев

Loading...