Сабақтың тақырыбы Қайталау Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата20.01.2023
өлшемі24.14 Kb.
#417702
түріСабақ
Байланысты:
02.09.2022 №1 матем 6-сынып


Бөлім:



Қайталау

Педагогтіңаты-жөні

Куатова Г

Күні: 02.09.2022 ж.




Сынып: 6 « Е »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қайталау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу;
5.2.2.1
арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Санды және әріпті өрнектерді біледі
Басым бөлігі өрнектерге амалдардың орындалу ретін анықтай алады; Кейбір оқушылар: арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шеше алады:

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар
















Сабақтың басы

Сәлеметсің бе?
Математика пәнінен сабағымызды бастаймыз.
Сабағымыздың тақырыбы: 5-сынып математика курсын қайталау
Бүгінгі сабақта:
Сенің меңгеретінің: Санды және әріпті өрнектерді еске түсіресің. Өрнектерге амалдардың орындалу ретін анықтай аласың Арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешуді қайталайсың
.

Оқушылар амандасады. Өтілген тақырыптарды қайталап, амалдардың орындалу реттілігін еске түсіреді

Дескриптор:
Санды және әріпті өрнекті ажырата алады;
Белгісіз компонентті табу ережесін біледі




Сабақтың ортасы

Қайталау
Тапсырма №1.
Қосудың қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамда:
а)
ә)
б)
Жауабы:
а)
ә)
б)
Тапсырма №2.
Көбейтудің қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамда :
a)
ә)
б)


Жауабы:
a)
ә)
б)


Әріпті өрнектерді ықшамдау
1-мысал: әріпті өрнегін ықшамдайық

2-мысал: өрнегін ықшамдайтын болсақ:
.


Әріпті өрнектерді көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы
ықшамдау
үлестірімділік қасиетінің сол жағы мен оң жағын орындарын ауыстырсақ,
қосынды көбейтіндіге түрленеді. Дәл осылай айырманы да
көбейтінді түрінде жазуға болады:
.
Бұндай түрлендіруді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару дейді.

Арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін


қалай табамыз?



Арифметикалық амалдар



Белгісіз компонентті табу



Қарапайым мысал



Тексеру



Қосу амалы








,








Азайту амалы








,
;












Көбейту амалы








,
;







Бөлу амалы








,
;












Анықтама. Құрамында әріппен белгіленген белгісіз


саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.
Мысалы: – теңдеу, Оқ О сжжж
, мұндағы – белгісіз сан.
Шешуі:



– теңдеудің түбірі.
Анықтама. Теңдеудің түбірі дегеніміз – әріптің теңдеуді
тура санды теңдікке айналдыратын мәні.
Теңдеуді шешу дегеніміз – оның барлық түбірлерін табу немесе оның
бірде-бір түбірі болмайтынына көз жеткізу.
Мысалдар қарастырайық:
1-мысал.
теңдеуін шешейік.
Шешуі:
89·(b+13)=7120
– белгісіз көбейткіш,
ендеше белгісіз
көбейткішті табу үшін
көбейтіндінің мәнін белгілі көбейткішке
бөлеміз
b+13=80мүндағы b-белгісіз қосылғыш,
белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнін
мәнінен қосылғышты азайту керек
b=80-13
– теңдеудің түбірі.


Оқушылар тапсырмаларды орындап,дәптерге жазады. Қосудың, көбейтудің қасиеттерін пайдаланып, өрнекті ықшамдайды

Оқушылар өрнекті ықшамдайды. Анықтамаларды еске түсіреді









Бекіту

Сабағымызды қорытындылайық. Өзіңізді өзіңіз бағалаңыз. Әр сөйлем бойынша өзіңізге смайлик арқылы баға беріңіз:
• әріптің мәні берілген жағдайда өрнектің мәнін таба аламын ;
• ортақ көбейткішті жақса сыртына шығаруды білемін.

  • арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін таба аламын?


Оқушы әр сөйлемді оқып, жауаптарын дұрыс тауып смайлк арқылы бағалайды

Оқушылар өзін өзі бағалайды




Қосымша тапсырма
Теңдеулерді шешіңдер:
а) x+17=98;
ә) 192:a=16;
б) 19x=76;
в) 13y-15=50.
Жауабы:
а) x+17=98, ә)192:a=16,
x=98-17, a=192:16,
x=81; a=12;
тексеру:81+17=98; тексеру:192:12=16;
б)19x=76, в) 13y-15=50,
x=76:19, 13y=50+15,
x=4; 13y=65,
тексеру:19∙4=76; y=5
тексеру:13∙5-15=60.
.Тапсырма №2.
Теңдеулердің түбірін табыңдар:
a) 6x+40=70;
ә) (x-23)∙14=56;
б) (200+x):12=32;
в) (x+58)-37=91.
Жауабы:
a) 6x+40=70; ә) (x-23)∙14=56;
6x=70-40, x-23=56:14,
6x=30, x-23=4,
x=5; x=27;
тексеру: 6∙5+40=70; тексеру: (27-23)∙14=56;
б) (200+x):12=32; в) (x+58)-37=91
200+x=32∙12, x+58=91+37,
200+x=384, x+58=128,
x=184; x=70.
тексеру:(200+184):12=32; тексеру:(70+58)-37=91.

Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет