Сабақ : Қазақ әдебиеті
|
Мектеп:№10
|
Күні : 17.01.2023
|
Мұғалім: Мустажапова А.Б.
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушылар саны:23
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім атауы
|
Адамгершілік - асыл қасиет
|
Сабақтың тақырыбы:
|
А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
5.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
|
Сабақ мақсаты:
|
Шығарма үзіндісін жатқа айтады;
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.
|
Ресурстар
|
Ғаламтор материалдары
|
Бағалау критерийлері:
|
Шығарма үзіндісін жатқа айтады;
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.
|
Дескриптор
|
Шығарма үзіндісін жатқа айтады;
Нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды;
Сұрақтарға толық жауап береді;
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Талдау, бағалау
|
Тілдік мақсаттар:
|
Адамдық диқаншысы, еңбек, бейнет, зейнет
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұлтжандылыққа, адамгершілік асыл қасиеттерге тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, слайд
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады.
А. Байтұрсынов кім? Тапсырма. Ж.Ж. Т.Ж.
1. Ол халықты оқуға шақырған, ағартушылық жұмыстар жүргізген, қазақ ауылдарында орысша - қазақша мектеп ашып, балаларға сабақ берді? (ағартушы, қоғам қайраткері, ұстаз)
2. Байтұрсынұлы қазақ балалары үшін «Оқу құралы» (1912), «Тіл құралы» (1914), «Әдебиет танытқыш» атты оқулықтар жазды (Жазушы )
3. Араб әріптерінің негізінде қазақ алфавитін жасады. (ғалым - лингвист)
4. «Маса» өлеңдер жинағының авторы (1911 жыл). Өлеңдері: «Қазақ салты», «Қазақ қалпы», «Жиған - терген», «Досыма хат» т. б. (ақын)
5. А. Байтұрсынов – Абай дәстүрін жалғастырып, мысалдар (басни) жазған. (мысалшы)
6. А. Байтұрсынов И. А. Крылов мысалдарын қазақ тіліне аударып, «Қырық мысал» (1909 ж.) деген атпен жинақ шығарды. (аудармашы).
|