Сабақтың оқу-әдістемелік жоспары. Өткізілу күні: 27. 11. 2015 ж. Өткізілу орны және уақыты: №12 аудитория, сағат 10. 40-11. 25

Loading...


бет1/2
Дата09.04.2020
өлшемі156 Kb.
түріСабақ
  1   2

Астана қаласы

Көлік жіне коммуникация колледжі» МКҚК

Арнайы пәндер оқытушысы Бекмуратова Ж.С.


Сабақтың оқу-әдістемелік жоспары.
Өткізілу күні: 27.11.2015 ж.

Өткізілу орны және уақыты: №12 аудитория, сағат 10.40-11.25

Тобы: 2У-214

Пәні: Статистика

Тақырыбы: Мода және медиана

Мақсаты: Ықтималдық, мода,медиана ұғымдары бойынша білімдерін толықтырып, статистикалық мәліметтерді топтау, талдау, жүргізу туралы білім беру.

Білімділік: Студенттерге мода, медиана, квартиль мен дециль туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Студенттердің ой өрісін дамыту, қабілеттілігін арттыру, математикалық дүниетанымын кеңейту.

Тәрбиелік: Студенттерді белгілі бір мақсатқа жетуге, ойлауға, нақты шешім қабылдауға тәрбиелеу.

Педагогикалық технологиясы: интерактивтік оқыту технологиясы

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқыту әдістері: тақтамен жұмыс, топпен жұмыс, жеке жұмыс, компьютерде жұмыс.

Көрнекі құралдары: Интерактивті тақта, компьютер, оқулық, үлестірмелі материалдар, плакаттар.

Пәнаралық байланыс: «Экономика негіздері», «Информатика», «Математика».




Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. 1минут

Студенттермен сәлемдесу, түгендеу, жаңа сабаққа бейімдеу, назарларын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру.



II. Үй тапсырмасын тексеру 9 минут

Студенттердің алдыңғы сабақтарда алған білімдерін «Статистиканы кім жақсы біледі?» ойыны арқылы тексереміз.



Сұрақтар тізімі:

1)Статистика дегеніміз не ?

в) ауқымды актуалдық ғылым.

б) Бұл қоғамдық құбылыстар жөніндегі кестеде жинақталған сандардың қатары.

а) Математикалық статистикамен тұтасқан әмбебап ғылым.

г) әдіснама диалектикалық және тарихы материализмнің жалпы заңдарын зерттейтің ғылым.


2)Статистикалық көрсеткіш дегеніміз не ?

в) Құбылыстың туындауна орай жүйелі, тұрақты, үздіксіз жүргізілген бақылау.

б) Жиынтықтың жегелеген белгілерінің әр түрлі мағынаны қабылдайтын көрсеткіш.

а) Қоғамдық құбылыстардың сапасы белгіленген сандық шамасы.

г) Кезең-кезеңмен емес уақыт өте, яғни кейде жүргізілетін бақылау.

3)Статистикалық бақылау объектісі деп нені айтамыз ?


в) Статистикалық бақылау объектісінің тіркеуге тиіс белгісі және зерттеу кезінде негіз болып табылады

б) Есептілік нысандары мен зерттеу бланкілері.

а) Қажетті статистикалық мәлімет алынуы тиіс бастапқы бірлік.

г) Статистикалық мәлімет жиналуы тиіс байқалатын кұбылыстың бірліктерінің жиынтығы.




4)Статисикалық жинактау дегеніміз не ?

в) Бухгалтерлік немесе бастапқы есеп құжаты.

б) Құбылыстың туындауына орай жүйелі, тұрақты, үздіксіз жүргізілетін бақылау.

а) Кәсіпорынның жұмысы жөнінднгі ресми құжат.

г) зертелетін құбылысқа тән елеулі бірқатар белгі бойынша жинақталып қорытындыланған сипаттама алу мақсатында бастапқы деректері өңдеу.


5)Топтастыру дегеніміз не ?

в) Көп фазалық іріктеме.

б) Бақыланатын бірліктердің бүкіл жиынтығы.

а) Зерттелетін жиынтықты елеулі белгілер бойынша бөлікке бөлу.

г) Объектілер арасындағы жақындық шамасын бөлікке бөлу.


6)Топтастыру міндеті мен түрлеріне қарай нешеге бөлінеді?

г) 3


в) 4

б) 5


а) 2


7)Құрылу тәсілі бойынша вариацияланатын қатарлар аралық және дискреттік болады. Аралық вариациялық қатарлар деп нені айтамыз ?

в) Бұл топтастыру белгісі вариацияланатын катарда кабылдайтын жеке мағыналар.

б) Варианттардың мғыналары бүтін немесе белгіленген санның мағынасы.

а) Варианттардың мағыналары аралық түрінде берілген қатарлар.

с) Статистикалық материалдарды бөлу нәтижиесінде статистикалық деректердің катары.

8) Статистикалық кесте дегеніміз не ?


в) статистикалық жиынтықтың сандық сипаттамасын білдіреді.

б) статистикалық көрсеткіштердің катары

а) Бастауыш пен баяндауыштың көрсеткіштерінің саны.

г) статистикалық деректерді талдау.

9) Абсалюттік шама дегеніміз не ?
в) Өндірілген қосылған құнның шамасы.

б) Өнеркәсіптік кәсіпорындардың саны мен олар өндіретін өнімнің құны.

а) Статистиканың маңызды міндеті

г) Белгі көлемінің көрсеткіштері.




10) Кәсіпорынға шағылған өнімнің орташа құны қандай шама болып табылады ?

г) орташа шама

в) жиынтық шама

б) абсалютті шама

а) Қатысты шама

Жаңа сабақ 8 минут

Дәріс мәтіні

Жоспар:


  1. Мода түсінігі.


  2. Медиана түсінігі.


  3. Аралықтың вариацияланатын қатарындағы моданы және медиананы есептеу.


Мода және медиана вариацияланатын белгіні бөлудің қосымша сипаттамасы болып табылады.

Мода – бөліну қатарында ең жиі кездесетін жиілік белгісінің шамасы.

Медиана – реттелген бөліну қатарының ортасында орналасқан вариант. Медиана қатарды ортасынан бөледі, оның екі жағында жиынтықтың саны бірдей бірлігі орналасады.

Мода жиынтықтағы ең жиі кездесетін белгіні қолданады.

Медиана жиынтық мүшелерінің жартысына жеткен вариацияланатын белгінің мағынасының сандық шекарасын көрсетеді. Бір елді мекенде отбасылардың бала саны бойынша бөлінуін қарастырайық.



Отбасыларды бала саны бойынша бөлу қатары.

Отбасылардың бала бойынша саны


Отбасы саны.


0

10

1

30

2

75

3

45

4

20

5

15

6

6



Жиыны___201'>Жиыны


201

Осы мысалда мода ретінде екі баласы бар отбасы болады, өйткені отбасының көп саны варианттың осы мағынасымен үйлеседі. Медиананы табу үшін жиіліктің сомасын жартыға бөліп, алынған нәтижиеге 0,5-ті қосу қажет. Біздің жағдайда бұл 101 вариант (201/2 + 0,5) болады. Осы вариант екі балалы отбасылар бар топта болады, яғни медиана екі баласы бар отбасы болады. Егер қатарда жиіліктің тақ саны (мысалы, 200) болса, онда медиандық варианттың нөмірі бөлшекті болады. (200 үшін 200,5 болады)

Біздің жағдайда медиана 100 және 101- варианттың арасында болады, ал оның мағынасы о



Жұмысшылардың еңбекақы бойынша тобы теңге.

Жұмсшылардың саны


26000-28000


10

28000-30000

50

30000-32000

100

32000-34000

115

34000-36000

180

36000-38000

45



Жиыны


500

Модальдық аралық деп бұл жерде варианы 34-36 мың теңге шектерінде болатын аралық аталады, өйткені жұмысшылардың ең көп санының еңбекақысы осы шектерде. Осы аралықтағы белгінің модальдық мөлшерлерінің белгіленген шамасын есептеу үшін келесі формула қолданылады:

+ і × (f - f) / [(f - f) + (f - f)
мұнда: Х – модольдық аралықтың ең төменгі шекарасы (мысалда - 34000);

і - модольдық аралықтың мөлшері (2000);

f – модольдықтың алдындағы аралық (115);

f – модольдық аралықтың жиелігі (180);



f – модольдықтан кейінгі аралықтың жиелігі (45);
Біздің мысал үшін моданың мағынасын есептейік:

 = 34000+2000×(180-115) / [(180-115)+(18045)]=34000+2000×65/200 =34000+2000×0,325=34650 теңге
 = Х+ і×(∑f/2 - S) /f,
мұнда: Х – медиандық аралықтың мөлшері;

і – медиандық аралықтың мөлшері;

∑f – қатардың жиелігінің сомасы (қатардың саны);

S – медиандықтың алдындағы аралықта жинақталған жиеліктердің сомасы;

f– мединадық аралықтың жиелігі.
Бізідің мысалдағы медиананы есептейік:

 = 32000 + 2000 × (500/2 – 160)/115 = 33650

Вариацияланатын бөлу қатарының құрылымын сипаттау үшін медианаға қосымша қатарды жиеліктің сомасы бойыша 4 тең бөлікке бөлетін квартиль және қатарды жиелікті сомасы бойынша 10 тең бөлікке бөлетін дециль есептеледі.

сы екі варианттың мағынасының орташа шамасына тең болады.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2
Loading...


©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін ызмет
Жалпы ережелер
ызмет стандарты
дістемелік кешені
бекіту туралы
туралы хабарландыру
біліктілік талаптары
кіміні аппараты
Конкурс туралы
жалпы біліктілік
ойылатын жалпы
мемлекеттік кімшілік
жалпы конкурс
Барлы конкурс
білім беретін
республикасы білім
ызмет регламенті
бойынша жиынты
ткізу туралы
конкурс атысушыларына
біліктілік талаптар
атысушыларына арнал
Республикасы кіметіні
идаларын бекіту
облысы кімдігіні
мемлекеттік ызмет
рсетілетін ызметтер
стандарттарын бекіту
Конкурс ткізу
мемлекеттік мекемесі
дебиеті маманды
Мектепке дейінгі
дістемелік сыныстар
дістемелік материалдар
ауданы кіміні
конкурс туралы
жалпы білім
рметті студент
облысы бойынша
білім беруді
мектепке дейінгі
мыссыз азаматтар
Мемлекеттік кірістер
Конкурс жариялайды
дарламасыны титулды
дістемелік кешен
ызметтер стандарттарын
мелетке толма
разрядты спортшы
аласы кіміні
директоры бдиев

Loading...