Сабақ тақырыбы Тригонометрилық теңдеулерді шешу әдістері



Дата21.11.2021
өлшемі34.51 Kb.
түріСабақ



10.2А бөлім. Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер. Жаңа тақырып түсіндіру

Мектеп: №130

Күні: 17.11

Мұғалімнің аты-жөні: Қайырбаев Қ.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометрилық теңдеулерді шешу әдістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.5 қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алады.

Сабақ мақсаттары

Оқушыларды:
қарапайым тригонометриялық теңдеулермен және оларды шешу тәсілдерімен таныстыру,
білімдерін тригонометриялық теңдеулерді шешу барысында қолдана білу біліктіліктерін қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

-тригонометриялық функциялар анықтамасын біледі;

-тригонометриядық теңдеулердің шешу әдісін біледі және қолдана алады;

-бұрыштар үшін тригонометриялық функциялар мәндерін біледі;

-әртүрлі тригонометриялық түрлендірулер формулаларын біледі;

-анықталу облысын ескере отырып жауабын дұрыс жазса, мақсатына жетеді.



Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың аяғы



Сәлемдесу.

- Сәлеметсіздерме? Құрметті оқушылар!

Сабағымыздың тақырыбы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері

Сабақтың мақсаты:


  • Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: тригонометриялық теңдеуін шығаруды үйрену

Егер болса, онда теңдеуінің шешімі болмайды. Себебі функциясының мәндер жиыны кесіндісі.

Егер болса, онда теңдеуінің шешімі болады. Арккоссинустың анықтамасы бойынша кесіндісінде берілген аралықта бір ғана шешімі болады және ол шешім ға тең

Косинус функциясы жұп болғандықтан кесіндісінде теңдеуінің ға тең тағы бір шешімі бар.

Демек, кесіндісінде теңдеуінің екі шешімі бар:



мен және олар

болғанда бірдей



периодтылығын ескерсек теңдеудің барлық шешімдерін жазудың формулаларын аламыз:

,

,

Осы екі формуланы біріктірсек : жауабын аламыз



( -бүтін сан) формуласы шығады.

Дербес жағдайлар



болса , ,

болса , ,

болса , ,

Мысал: теңдеуінің шешімін табайық.

Шешуі: теңдігі орындалатындай

бұрыштарды табайық



және

және



Тапсырма. Теңдеуді шешіңіз:

Шешуі:Берілген теңдеуді түрлендірейік









Жауабы:

Тапсырма. Теңдеуді шешіңіз:



Шешуі:Берілген теңдеуді түрлендірейік







, деп жаңа айнымалы енгізейік,сонда

түбірлерін таптық





Түбірі жоқ



Тапсырма. Теңдеуді шешіңіз:



Шешуі:Берілген теңдеуді түрлендірейік







Сабақты аяқтау.

Сонымен, оқушылар біз бүгін тригонометриялық теңдеуін шығаруды үйрендік.

Осымен бүгінгі сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар!




Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.

Оқушылар сұраққа жауап береді.


.

Бір -бірін бағалау



Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі

Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі


Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі


Оқулық: Алгебра және анализ бастамалары 11 - сынып Алматы « Атамұра» 2019 А.Е.Әбілқасымова В.Е.Корчевский З.Ә.Жұмағұлова 11-12 беттер



Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
Сабақтың мақсаты
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
рсетілетін қызмет
Жалпы ережелер
бағалауға арналған
қызмет стандарты
бекіту туралы
Сабақ жоспары
Қазақстан республикасы
жиынтық бағалаудың
жиынтық бағалауға
тоқсанға арналған
Әдістемелік кешені
республикасы білім
бағалау тапсырмалары
арналған жиынтық
арналған тапсырмалар
білім беретін
туралы хабарландыру
Қазақстан республикасының
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
мерзімді жоспар
пәнінен тоқсанға
Қазақстан тарихы
Реферат тақырыбы
Қазақ әдебиеті
Жұмыс бағдарламасы
бағдарламасына сәйкес
болып табылады
нтізбелік тақырыптық
Мектепке дейінгі
біліктілік талаптары
оқыту әдістемесі
республикасының білім
әдістемелік ұсыныстар
мамандығына арналған
әкімінің аппараты
туралы анықтама
жалпы білім
қойылатын жалпы
жалпы біліктілік
Конкурс туралы
қазақ тілінде
білім берудің
мемлекеттік әкімшілік