5.3В: ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
|
№2 мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты
|
|
Күні: 5.02.20
|
Мұғалімнің аты-жөні: Молдашева А.
|
|
Сынып: 5а,ә
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Ондық бөлшектерді азайту және қосу
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.27 Ондық бөлшектерді азайту және қосу
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Ондық бөлшектерді бағандап азайту және қосу алгоритмін құру және қолдану
|
|
Бағалау критерийлері
|
ондық бөлшектерді қосу және азайтуды «бағандап» орындайды және түсіндіреді;
ондық бөлшектерді қосады;
ондық бөлшектерді азайтады;
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді
Лексика және терминология:
бүтін бөлігі, бөлшек бөлігі;
ондық бөлшек;
үтірмен ажыратылған цифрлар саны;
үтірден кейінгі цифрлар саны;
ондық, жүздік, мыңдық т.с.с. бөліктер;
санды разрядтарға жіктеу;
разрядтық бірліктер;
ондық сандар.
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрметті топтық жұмыстар арқылы дарыту, топ ішіндегі бір бірін бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
география – картадағы ара қашықтықты масштаб арқылы есептеу
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта слаид
|
|
Бастапқы білім
|
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақ басы
5 минут
"Миға шабуыл"
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.
№786 Өрнекті ықшамда
(2 балл)
(2 балл)
(2 балл)
(2 балл)
Дискриптор:
ондық бөлшектерді қосады; ондық бөлшектерді азайтады;
шешімін жазады;
Бағалау
"5"-8 балл
"4"- 6-7 балл
"3"- 5-4 балл
"2"- 0-3 балл
"Зымыран" сұрақтар:
1. Қандай бөлшекті ондық бөлшек деп атайды?
2. Ондық бөлшектерді қалай қосады?
3.Ондық таңбалар саны әртүрлі ондық бөлшектерді қалай қосады?
4.Ондық бөлшектерді азайту амалы қалай орындалады?
«Зақымданған үтірлер» ойын есеп
83-38=792 32 + 18 = 5 3 + 108 = 408 63 – 27 = 603
995-195=8 64-4=24 3,2 + 1,8 = 5 3 + 1,08 = 4,08 63 – 2,7 = 60,3
|
|
|
Сабақ барысы
20 мин
"Алтын сандықты ашу" стратегиясы
7 мин
3 мин
|
" Тас қақпаны " ашуға арналған тапсырмалар: 6 балл
№779 (1,3топ)
" Күміс қақпаны " ашуға арналған тапсырмалар: 3 балл
№793 (тақ) Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып алып, есептеңдер:
" Алтын қақпаны " ашуға арналған тапсырмалар: 4 балл
№801(1,2)
Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып есептеңдер:
Шығармашылық тапсырма: "Алтын сандық" кілтін ашу сұрағы
Нәзира бір сан ойлады. Ол ойлаған санға 14,8-ді қосып, одан шыққан қосындыдан 3,56-ны азайтқанда 75,29 саны шықты. Нәзира қандай сан ойлады?
Шешуі: Ойлаған сан – х
(х+14,8)-3,56=75,29
х+14,8=75,29+3,56
х+14,8=78,85
х=78,85-14,8
х=64,05
Жауабы: 64,05
Сабақты бекіту:
Бағалау
"5"-13балл
"4"- 9 балл
"3"- 6 балл
"2"- 3 балл
|
Алдамұратова А, Байшоланова Ш. Математика Алматы "Атамұра" 2017
|
|
Сабақ соңы
5 минут
|
Сабақ қорытындысы. Рефлексия "Кемпірқосақ"
Үй тапсырмасы: №794 Өрнекті ықшамда:
|
|
|
Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ні қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
|
|
Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау
|
Бір бірінің жұмыстарын тексеру, критерий бойынша бағалау
|
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.
|
|