Сабақ тақырыбы: Көру мүшесінің құрылысы гигиенасы



Дата11.04.2022
өлшемі242.75 Kb.
#220381
түріСабақ
Байланысты:
8 ашык сабак кмж
Қамбар балнұр, Қамбар балнұр

Сабақтың тақырыбы: Көру мүшесінің құрылысы мен гигиенасы
















Мерзімі:

Мұғалімнің аты - жөні: 

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Көру мүшесінің құрылысы гигиенасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасын сипаттау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар жасай алады:

Көру мүшесінің құрылысы және қызметімен танысу

Көру мүшесінің құрылысы және қызметімен танысып, гигиенасын үйрену.


Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Көру мүшесінің құрылысын және қызметін біледі.

Көру мүшесінің құрылысын ажыратып, салыстырып тұжырымдайды.

Көру мүшесінің құрылысын толық біледі, әрбір бөлігінің қызметін ажырата алады.

  Көру мүшесі адам үшін көздің маңызын түсінеді.

Көру анализаторының құрылысын біліп, қабаттарын бірі-бірінен ажыратады.

Көру мүшесінің қызметінің бұзылу себептерін болжайды



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Үй тапсырмасын тексеру

5 мин



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар топтарға бөлініп отырады.

1-топ: Дальтонизм

2-топ: Окулист

3-топ: Қарашық

Топ аттарынын мағынасын сұрау арқылы тақырыпты ашуға ой тастау.

«Миға шабуыл» әдісі

-Топ аттары нені білдіреді?



  • Сонымен, біздің сабағымыз қандай сезім мүшесіне арналады деп ойлайсыңдар?

  • Көздеріңді жұмып менің қолымдағы заттың пішінін, көлемін, түсін көрмей тұрып айта аласыңдар ма?



«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі
Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?
Өтілген мәтін бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мысалдың дұрыс немесе жалған екенін анықтайды.

  1. Адам омыртқа жотасы S- тәрізді пішінді 4 иілімінің болуы, екеуі алға, екеуі артқа қарай иілген.

  2. Бас сүйектегі шүйде сүйегі артқа қарай жылжыды. Бұл ми көлемінің артуына байланысты.

  3. Адам- бас сүйегінің бет бөлімі ми бөлімінен едәуір артық болатын бірегей тіршілік иесі.

  4. Адам мен приматтар бұлшық ет ұлпасы жасушалары құрылысы әртүрлі.

  5. Астыңғы жақ сүйекте иек болады. Бұл анық сөйлеудің қалыптасуына байланысты дамыды.

  6. Адамдарда қолдарына түсетін салмақ орталығы едәуір жоғары.

  7. Табан күмбезі пайда болды. Тіпті жалпақтабандылық пайда болған адамда да кез келген маймылға қарағанда табан күмбезі жөғары болады.

  8. Қолды төмен түсіріп айналдыру үшін білек бұлшық еттері дамыған.

  9. Бас бармақ басқа саусақтарға 180’ градус орналасады.

  10. Айырмашылықтар екі себепке: қоректенуге және еңбек етуге байланысты қалыптасты.




Топ аттары жазылған қағаздар

Слайд, интерактивті тақта



Сабақтың ортасы

13 мин


Жаңа сабақты бекіту

8 мин


5 мин

7 мин



Жаңа сабақ арнайы презентация арқылы түсіндіріледі. Презентация мазмұны:

  • Сезім мүшелері дегеніміз не?

  • Көз дегеніміз не?

  • Көздің құрылысы

  • Көрудің бұзылуы

  • Көз туралы қызықты мәліметтер

Көздің құрылысы

1.Көз алмасы 2.Көздің қосымша мүшелері

1.Ақ қабық

Қасаң қабық Қас, қабақ, кірпік, көз жасы бездері,бұлшықеттер

2.Тамырлы қабық

Нұрлы қабық Қарашық Көзбұршақ

3.Торқабық

Құтышалар Таяқшалар



Көз - оптикалық жүйе. Жарық адамдардың айналадағы нәрселерді көруіне мүмкіндік беретін энергияның бір түрі. Алайда көру арқылы ғана біз қоршаған әлемді танимыз. Көру мүшесі – біздің көзіміз.Көз өзінің құрылысы жағынан оптикалық жүйе ретінде фотоаппаратқа ұқсас, бірақ көздің оптикалық жүйесі әлдеқайда күрделі. Адам көзінің пішіні шар тәрізді, шамалы қысыңқы , диаметрі 23-25 мм. Көз сыртқы жағынан үш қабықтан қапталған . Сыртқы ақ түсті қатты және мықты қабығы склера немесе ақ қабық деп аталады. Ол көздің ішін механикалық зақымданудан сақтайды. Склераның алдыңғы мөлдір бөлігі – қасаң қабықша деп аталады. Көздің қалған бөліктеріндегі склера мөлдір емес , ақ түсті, ол белок деп аталады.Склераның ішкі жағынан көзді қоректендіретін күрделі өрімделген қан тамырларынан тұратын тамырлы қабық жанасқан. Бұл екінші қабық – көздің алдыңғы бөлігіндегі әр адамда әр түске боялған сұр, қоңыр, көгілдір және т.б. түсті қабыққа өтеді. Көздің сыртқы мөлдір қабығының ортасында қарашық деп аталатын тесік болады. Жарық қарашық арқылы көз алмасының ішіне өтеді. Түсту қабық – күрделі тамырлы бұлшықет тарамдары. Ол деформациялану арқылы қарашықтың диаметрун өзгерте алады. Көздің қарашығы – ерекше келген тірі диофрагмалар.Тамырлы қабықтың ішкі бетінде торлама немесе торламалы қабық орналасқан. Ол көздің алдыңғы бөлігінен басқа түбін толық жабады. Артқы жағынан қабық арқылы көзді мимен жалғайтын көру жүйкесі кіреді.Торлама негізінен көрі жүйкесі мен олардың ұштарындағы талшықтардың тармақталуынан тұрады және көздің жарық сезгіш бетін құрайды.Түсті қабықтың артында мөлдір серпімді дене – көз бұршағы бар. Ол өзін склерамен жалғайтын бұлшық еттермен қоршалған. Көз бұршағының диаметрі- 8-10 мм кішкентай көздөңіс линза.Қасаң және түсті қабықтардың аралығында су тәрізді сұйық зат бар, ал көз алмасы қоймалжың затпен - шыны тәрізді денемен толған.



  1. Тапсырма «Плакат» әдісі

Плакаттағы қалташаларға деңгейлік сұрақтар салынады, әр топтан оқушылар кезекпен шығып сурақтарға жауап береді.

  1. Оңай деңгейлік сұрақтар

  2. Орташа деңгейлі сұрақтар

  3. Қиын деңгейлік сұрақтар




  1. Оңай деңгейлік сұрақтар:

  1. Адамда қандай сезім мүшелері бар?

  2. Көздің сезімтал жасушаларын ата.

  3. Көз құрамына кіретін қосымша бөліктерін ата.

  4. Көз алмасы қанша қабықтан тұрады және оларды ата.

  1. Орташа деңгейлік сұрақтар:

  1. Тамырлы қабық дегеніміз не?

  2. Көру өткірлігі дегеніміз не?

  3. Көздің сыртқа бірінші қабығын ата.

  4. Көздің үшінші қабатын сипаттап бер.

  1. Қиын деңгейлік сұрақтар:

  1. Көздің оптикалық жүйесі дегеніміз не?

  2. Дальтонизм қандай ауру?

  3. Конъюктивит дегеніміз не?

  4. Теледидарды көру ұзақтығы және оған дейінгі арақашықтық?



  1. Тапсырма

Мұғaлiм тaңдaғaн тoп бepiлгeн cұpaққa жayaп бepeдi:

  1. «Cypeт cыpы» әдici apқылы oқyшылap cypeттeгi бepiлгeн caндap бoйыншa көpy мүшeciнiң бөлiктepiн aнықтaйды.




I тoп: 1, 8 , 9, 5, 6, 14, 15.

II тoп: 3, 4, 6, 12, 10, 11.

III тoп: 7, 13, 16, 2, 7, 10.

3. Тапсырма

«Кемелер» әдісі.

Оқушылар сұрақтардың астында жасырынған кемелерді сұрақтарға жауап бере отырып табады. Қай топ көп кемелер табады, сол топ жеңіске жетеді.

Бұл әдіс оқушылардың топппен жұмыс істеу деңгейін көтереді, бір-бірін тыңдауға үйретеді.

Power Point презентация

Плакат

Таратпа қағаздар, слайд

Интерактивті тақта


Сабақтың соңы

4 мин



Кері байланыс. «Блоб ағашы» әдісі.

Тақтаға Блоб ағашы ілінеді, оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендеріне қарай ағашқа стикерлер жабыстырады.




БАҒАЛАУ

Бүгінгі сабаққа қатысқан оқушыларды пайдалы витаминдермен бағалаймын.

«Жарайсың»-алма-тәтті

«Жақсы»-апельсин-қышқыл

«Талпын»-лимон-ащы

Үй тапсырмасы: 38-параграфты оқу, конспект жазу. 88,90- суреттерді дәптерге салу.


Стикерлер, Блоб ағашы, таратпа қағаздар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау тапсырмаларын таңдап қолданғанда, әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағытталуы мүмкін. Кейбір оқушылар қолдау көрсетіледі.

Саралау сабақтың кез келген бөлімінде уақытты рационалды пайдалануға байланысты іске асуы мүмкін.

Қалыптастырушы бағалау, өзара бағалау, ауызша кері байланыс

Сабақтың әр кезеңінде қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, Неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



14

15

16


Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
Сабақ жоспары
бағдарламасына сәйкес
бағалауға арналған
Реферат тақырыбы
жиынтық бағалауға
Қазақстан республикасы
рсетілетін қызмет
арналған тапсырмалар
сәйкес оқыту
Жалпы ережелер
білім беретін
бағалау тапсырмалары
бекіту туралы
республикасы білім
оқыту мақсаттары
жиынтық бағалаудың
қызмет стандарты
тоқсанға арналған
Қазақстан республикасының
мерзімді жоспар
Қазақстан тарихы
арналған жиынтық
болып табылады
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
жалпы білім
Әдістемелік кешені
нтізбелік тақырыптық
Қазақ әдебиеті
пәнінен тоқсанға
Мектепке дейінгі
Зертханалық жұмыс
республикасының білім
оқыту әдістемесі
Инклюзивті білім
туралы хабарландыру
білім берудің
Жұмыс бағдарламасы
туралы жалпы
қазақ тілінде
Қысқа мерзімді
тақырыптық жоспар
пайда болуы
пәнінен тоқсан