Сабақ тақырыбы: Көмірсуларды жіктеу: Моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Күні



Дата20.09.2021
өлшемі339.71 Kb.
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы

10.1 Молекулалық биология және биохимия

Қызылорда облысы

Жаңақорған ауданы

Мектеп : №167 жалпы орта мектеп

Сабақ тақырыбы: Көмірсуларды жіктеу: Моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер.

Күні:

Мұғалімнің есімі: Джумадилова Клара

Сынып: 10А ЖМБ

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

10.4.1.2 - Көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: Көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтерін жіктеп, талдайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Көмірсулардың қасиеті және қызметтерін құрылымына негіздеп түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:. Көмірсулардың адам өміріндегі маңыздылығын сипаттап, баға береді.

Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

-Көмірсулардың құрылымы, құрамы мен қызметін түсіндіреді.

-Көмірсулардың қасиеті және қызметтерін құрылымына негіздеп сипаттайды.

-Көмірсулардың адам өміріндегі маңыздылығын бағалайды.


Тілдік мақсаттар

1. Терминология:

олигосахаридтер, гомополисахаридтер, гетерополисахаридтер, гликоген, целлюлоза, пектиндік заттар, инулин.



2.Лексика және диалогқа арналған:

-Көмірсуларды қандай өнімдерден алуға болады?

-Көмірсулардың класқа бөлінуі неге байланысты?

1.Көпшілік көмірсулардың жалпы формуласы .........

2.Химиялық табиғаты бойынша көмірсуларды ..... ......... бөледі.

3............ - өсімдік жасушаларының қабығын түзетін күрделі молекулалы көмірсу.



көмірсулар

углеводы

Carbohydrates

Жүзім қанты

Глюкоза

Glucose

Қамыс қанты

Сахароза

Saharoze

Жеміс қанты

Фруктоза

Fructose

Сүт қанты

Лактоза

Laktose




Құндылықтарды дарыту:

«Мәңгілік ел» құндылықтары:

Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу.

Молекулалық биология және биохимия арқылы көмірсулардың құрылымы, құрамын анықтаудың жаңа технологияларын талқылау негізінде балалардың бойында инновациялық құндылықтарды қалыптастыру.

Сын тұрғысынан ойлауға, жауапкершілікті сезінуге, топ ішінде ынтымақтасып,бірлесе жұмыс жасауға баулу.



Пәнаралық байланыс

Химия. Көмірсулардың химиялық құрылымдық формулалары, қасиеттері.

Физика. Көмірсулардың физикалық қасиеттері.

Ағылшын тілі-Көмірсулардың түрлерін үш тілде айту.


Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

7.4.1.3. Азы-түліктерде көмірсулардың бар екенін дәлелдеу.

8.4.1.2. Көмірсулардың қасиеті мен қызметін сипаттау.



Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Ресурстар


Сабақтың басы 10 минут

Сабақтың ортасы

25 минут




Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу,түгелдеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Ынтымақтастық атмосферасын құру.



«Сәлемдесу» тренингі: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен.

Үй тапсырмасы: «Стикердегі диалог» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.

1. Сусыз тіршілік мүмкін бе?

2.Табиғаттағы судың маңызы неде?

3.Адам өміріндегі судың маңызы туралы айтып беріңдер?

4.Табиғатта судың айналымы ненің есебінен қамтамасыз етіледі?

5. Жер бетіндегі тіршілік .шін мұның қандай да бір маңыфзы бар ма?



6. Біздің ғаламшардағы судың ластану көздері қандай?

ҚБ: "Температура" әдісі арқылы мұғалім оқушыларды бағалау

«Галлерея» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Суреттер арқылы оқушыларды сыни ойлауға үйрете отырып, сабақтың тақырыбын ашады.

.






1-тапсырма топтық жұмыс. Белсенді әдіс "Идеялар себеті" әдісі (Әр топқа көмірсулар түрлерін беремін. Топта бірлескен іс-әрекетпен жұмыс жасайды. Оқушылар төмендегі ретпен өз себеттеріне стикерге жазып көмірсулар түрлеріне байланысты ойларын салады.)

І -себет. Моносахаридтер.

ІІ -себет. Дисахаридтер

ІІІ -себет. Полисахаридтер

Реттілігі:

1) Құрамы 2) құрылымы 3) қызметі



Дескриптор

-Көмірсулардың құрылымы, құрамы мен қызметін талдайды.



- Көмірсулардың құрылымы, құрамы мен қызметін түсіндіреді.

ҚБ: «Сэндвич» арқылы бағалау. (Әр топ бірін-бірі бағалайды.)

Кері байланыс: Қандай көмірсулардың құрылымы мен құрамы күрделі деп ойлайсыңдар?

2-тапсырма.

Жұптық жұмыс: «Ойлан,жұптас, бөліс» әдісі

Оқушылар жұпттасып, көмірсулар түрлерінің атауларын оның қасиетімен сәйкестендіреді.

1

Глюкоза C6H12O8

А

Ол үлкен механикалық және химиялық беріктікке ие,суда мүлде ерімейді.

2

Сахароза C12H22O11

Б

Құрылымы крахмалға ұқсас, бірақ оның молекулалары тармақталған және үлкен молекулалық салмаққа ие.

3

Крахмал (C8H10O5)n

В

Тәтті дәмі бар ақ кристалды зат, суда өте жақсы ериді

4

Гликоген (C8H10O5)n

С

Ақ кристалды зат, дәмді тәтті, суда жақсы ериді.

5

Целлюлоза (C8H10O5)n

Д

Ақ , аморфты,жанасуға тайғақ ұнтақ, суда ерімейді, тек ісінеді.




1

2

3

4

5

















Дескриптор :

  1. Көмірсуларды қасиеті бойынша сәйестендіреді.

  2. Көмірсуларды топтарға жіктейді.

ҚБ: «Алғыс білдіремін» әдісі арқылы мұғалім тапсырманың күрделілігіне қарамай орындалғанына алғыс білдіреді.

Кері байланыс: Осы тапсырмадан түсінбеген жерің болды ма?
3 -тапсырма. Жеке жұмыс: «Белгісіз ғажайып» әдісі. Бұл тапсырма бойынша күнделікті өмірде осылардың қайыссымен таныссың? Көмірсулардың адам өміріндегі маңызы жайлы білесің бе?

Көмірсулардың өкілдері

Адам өміріндегі маңызы




Глюкоза




Фруктоза




Сахароза




Крахмал



Гликоген




Целлюлоза




Хитин




Рибоза




Дезоксиробаза






Дескриптор:

-Көмірсулардың тірі ағзадағы ролін сипаттайды.

-Көмірсулардың тіршілік үшін маңызыдылығына баға береді



ҚБ. «Медаль беру» әдісі .Медаль(алтын, күміс, қола ) беру арқылы мұғалім оқушылардың жауаптарына қарай баға береді. Кері байланыс: Берілген тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар болды?
4 –тапсырма. А, В, С-деңгейлік тапсырмалар

Саралауға арналған тапсырмалар. Оқушылардың дағдыларының деңгейлеріне сәйкес құрастырылған.



А –деңгейі Сұрақтарға жауап беру.

  1. Қарапайым көмірсуларға мысал келтіріңдер. Олар қайда кездеседі?

  2. Қандай полисахаридтерді білесіңдер?Мысал келтіріңдер. Олар қайда кездеседі.

  3. Қандай көмірсулар гидролизденбейді?


В-деңгей . Тестпен жұмыс

1.Моносахаридке жататын зат

A) фруктоза B) сахароза C) мальтоза

D) крахмал E) целлюлоза

2.Қан құрамында кездесетін көмірсу:

A) глюкоза. B) целлюлоза. C) альдегид. D) мальтоза. E) спирт

3. Глюкоза қалдықтарынан құралған адам және жауарлар организмінде қорға жиналатын күрделі көмірсу:

А) Крахмал В) глюкоза С) Лактоза Д) гликоген Е) Целлюлоза


С-деңгей. Биологиялық диктант

1. Өсімдіктердің негізгі қорға жианалатын көмірсу-............

2. Жануарлардың негізгі қорға жианалатын көмірсуы-...........

3.. ..........-саңырауқұлақтардың жасуша қабырғасының, буынаяқтылар мен кейбір қарапайымдар сауытының құрамбөлігі.



ҚБ. "Түйінді сәттер" әдісі арқылы оқушылар сабаққа байланысты өз түйіндерін айтып бірін-бірін бағалайды.


Оқулық


Суреттер




Акт




Үлестірме қағаздар





Аяқталуы

5 минут




Рефлексия: «Пирамида рефлекциясы”

1. Мен үйренген төрт мәлімет

2. Мен білген үш мәлімет

3. Мен көбірек білетін екі мәлімет



4. Есте сақтау керек ең маңызды мәлімет
Үйге тапсырма: "Көмірсу диетасы неге қауіпті? " ақпарат көздерінен хабарлама дайындау






Қосымша ақпарат


Саралау- Cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Бөлмені желдету, АКТ-мен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережені сақтау.Электр тоқ көздерінен абай болу.

Тапсырма -Сабақтың мақсаты барлығы, көпшілігі, кейбіреулері үшін саралнаған. АВС тапсырмасы жоспарланды.

А-сұрақтар

В-тест

С-биологиялық диктант



Жіктеу

1 тапсырма топпен жұмыс

2 тапсырма жұппен жұмыс

3тапсырма жеке жұмыс



ҚБ: "Температура" әдісі арқылы мұғалім оқушыларды бағалау.

ҚБ: «Сэндвич» арқылы бағалау.

ҚБ: «Алғыс білдіремін» . Мұғалім тапсырманың күрделілігіне қарамай орындалғанына алғыс білдіреді.

ҚБ. «Медаль беру» әдісі .Медаль беру арқылы мұғалім оқушылардың жауаптарына қарай баға береді.

ҚБ. "Түйінді сәттер" оқушылар сабаққа байланысты өз түйіндерін айтып бірін-бірін бағалайды.

Рефлексия: «Пирамида рефлекциясы”

1. Мен үйренген төрт мәлімет

2. Мен білген үш мәлімет

3. Мен көбірек білетін екі мәлімет

4. Есте сақтау керек ең маңызды мәлімет


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?












Қорытынды бағамдау



Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
Сабақтың мақсаты
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
рсетілетін қызмет
Жалпы ережелер
бағалауға арналған
қызмет стандарты
бекіту туралы
Сабақ жоспары
Қазақстан республикасы
жиынтық бағалаудың
жиынтық бағалауға
тоқсанға арналған
Әдістемелік кешені
республикасы білім
бағалау тапсырмалары
арналған жиынтық
арналған тапсырмалар
білім беретін
туралы хабарландыру
Қазақстан республикасының
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
мерзімді жоспар
пәнінен тоқсанға
Қазақстан тарихы
Реферат тақырыбы
Қазақ әдебиеті
Жұмыс бағдарламасы
бағдарламасына сәйкес
болып табылады
нтізбелік тақырыптық
Мектепке дейінгі
біліктілік талаптары
оқыту әдістемесі
республикасының білім
әдістемелік ұсыныстар
мамандығына арналған
әкімінің аппараты
туралы анықтама
жалпы білім
қойылатын жалпы
жалпы біліктілік
Конкурс туралы
қазақ тілінде
білім берудің
мемлекеттік әкімшілік