Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегмет ауданы (6 с)
|
Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Дөңгелек, сектор және сегмент ауданы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.1.1.2
сектор, сегмент аудандарының формулаларын қорытып шығарады және қолданады
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар:
сектор, сегменттің аудандарының формулаларын біледі;
есептер шығаруда берілген формулаларды кері есептер шығаруда қолдана алады.
|
Жетістік
критерийі
|
Оқушылар мақсатқа жетеді,егер:
сектор, сегменттің аудандарының формулаларын біледі;
есептер шығаруда берілген формулаларды кері есптер шығаруда қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология
Дөңгелек, шеңбер, сектор, сегмент, радиус, центрлік бұрыш.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Cыйластық, қазақстандық патриотизм, азаматтық жауапкершілікті жұптық жұмыс орындау, бағалау критерийлерін құрастыру және бағалау барысында қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
физика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану
|
Бастапқы білім
|
Дөңгелек, радиус, үшбұрыш ауданы, центрлік бұрыш
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарлан
ған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-5 мин
|
I Ұйымдастыру кезені
Өткен білімді қайталау
Ауызша есеп:
Сектордың ауданын табыңдар, егер секторға сәйкес келетін центрлік бұрыш:
а)300
б)600
в)1500
г)2400
д)3000 тең болса.
Жауаптары: а) б) в) г) д)
Жұмыс дәптері боынша жекеше жұмыс.
Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы және мақсаты анықталады.
|
https://bilimland.kz
|
Сабақтың ортасы
6-35 мин
|
II Есептер шығару
Мұғалімнің таңдауы бойынша жекеше, жұптық, топтық жұмыс ұйымдастырылады.
Дөңгелектің ауданы 16. Боялған сектордың ауданын табыңдар.
Боялған секторлардың аудандарын табыңдар.
Дөңгелектің ауданы бойынша боялған сектордың ауданын табыңдар.
Сектордың ауданы бойынша дөңгелектің ауданын табыңдар.
Келесі фигуралардың аудандарын табыңдар.
6. Тіктөртбұрыш 7 жарты дөңгелектен және 2 ширек дөңгелектен тұрады. Олар бір-бірімен жанасады. Тіктөртбұрыштың қандай бөлігі боялған?
7. 7 пластик құбырын біріктіру үшін жіңішке пластиктік лента қолданылады. Егер лентаның ұзындығы 50 см болса, онда әрбір құбырдың радиусы қаншаға тең?
8.Телевидениеде ауа райын болжаушы диаграммада көрсетілгендей бұлт символын қолданады.
Оның периметрі AE түзу сызығынан, APB және DQE жартышеңберлерінен және центрі С болатын шеңбердің BRD басты доғасынан тұрады. AE = 7,5 см, AB = DE = 3 см және BC = CD = 2,8 см. Бұрыштар , X – BD ортасы.
A i) BX = 2,724 см болатынын көрсетіңіз.
ii) BCX бұрышын есептеңіз.
B Есептеңіз:
i) BCD үшбұрышының ауданын;
ii) ABDE трапециясының ауданын;
iii) BCD негізгі секторының ауданын;
iv) бұлт символының жалпы ауданын.
|
https://www.mathopolis.com/questions
https://www.mathsisfun.com
https://www.khanacademy.org
|
Сабақтың соңы
36-40 мин
|
Үй жұмысы:
Жауаптары:
Рефлексия
Оқушылар рефлексия жасайды:
- не білдім, неге үйрендім;
- не түсініксіз болып қалды;
- немен жұмыс жасау қажет.
|
Э.Н. Балаян. Геометрия
задачи на готовых чертежах
для подготовки к ГИА и ЕГЭ. 7-9.
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау, оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Өзара тексеру, жұптық жұмыс, ағылшын тіліндегі қосымша тапсырмалар.
|
Бұл бөлімді сабақ туралы ойтолғауға қолданыңыз. Сол жақ бөліктегі сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Денсаулық сақтайтын технологиялар, физминуткалар
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы ойтолғауға қолданыңыз. Сол жақ бөліктегі сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|