Сабақ тақырыбы Ас -адамның арқауы Күні



Дата21.09.2021
өлшемі138 Kb.
түріСабақ

Сабақ жоспары

8- бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар»

Мектеп: «Ю.А.Гагарин атындағы № 1 Күршім орта мектебі» КММ

Сабақ тақырыбы

Ас –адамның арқауы


Күні:

Мұғалім аты-жөні: Темиргалиева Ардак Ердаутовна

Сынып: 7 а

Қатысқандар:

Қатыспағандар :0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7 О.5 Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

7.ӘТН1 4.4.4. Одағай түрлерін ажырата білу.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: біледі

Мәтінді оқи отырып сұрақтар құрастырады. Одағаймен танысып біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: түсінеді

Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады. Одағай түрлерін түсінеді

Кейбір оқушылар орындай алады: қолданады

Мәтін бойынша бірнеше күрделі проблемалық сұрақтар құрастырады. Одағай түрлерін ажыратады.

Бағалау критерийі

-мәтін бойынша проблемалық сұрақ құрастырады;

- Одағай түрлерін ажырата біледі .



Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады:

Оқылым дағдысы негізінде мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдерді түсінеді : Дұрыс тамақтану, сүт тағамдары, ет тағамдары, ұн тағамдары, теңіз тағамдары, одағай, одағай түрлері







Ишара: мадақтау, (жымию, ризашылық белгісі, қолпаштау)

қимыл (сұқ саусақ, бас бармақ, шапалақ)



Құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы.

  • дұрыс тамақтанудың қағидаттарын әр оқушыға ұғындыру;

  • ұлттық тағамдарға деген құрмет.

Пәнаралық байланыс




Алдыңғы оқу

Тамақтану режимі туралы түсініктері бар, тағам түрлері туралы қалыптасқан, одағай туралы ереже төмеңгі сыныптарда оқыған.




Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

5-10 мин


1. «Шаттық шеңбері» әдісі
Ширату жаттығуы. Топқа бөлу «Суреттер»

Оқушылардың таңдайтын суреттері тағам түрлеріне байланысты:



  • Ет тағамдары;

  • Сүт тағамдары;

  • Ұн тағамдары ;

  • Теңіз тағамдар.




  • Бірден топқа бөлінісіп отырған соң ,«Болжау» әдісі арқылы көріп, сабақтың тақырыбын оқушылар анықтайды. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийін оқушылармен бірге талқылайды.


Тағамдар суреті

Ауызша сұрақтар қою. Интербелсенді тақта


Ортасы

20 мин


Сергіту сәті

3 мин


Топтарға тапсырмалар

Оқылым дағдысы

1-тапсырма

Оқырдың алдында

Оқу кезінде

- Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайтын 5 сөзді атаңыз.

-Тірек сөздерді бөліп көрсетіңіз.

Дескриптор:


  • Білім алушы Бес сөзді атайды;

  • Тірек сөздерді бөліп көрсетеді.

ҚБ. Тамаша ! Жарайсыңдар . Керемет !



2-тапсырма

Оқығаннан кейін

Тапсырма . Мәтінге 5 проблемалық сұрақ құрастырыңыз


Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнын түсінеді;

  • 5 проблемалық сұрақ құрастырады .


Тапсырмаларды саралау.

Жетістік деңгейлеріне жеке тапсырмалар беру.



ОЖТ оқушыға тапсырма :

Тапсырма : Сөйлемнен алынып тасталынған сөздердің орнын толтыру

Дескриптор:

- Қалдырылып кеткен сөздерді толтырады.

Бұл ______________ түн болатын .

Қб – Күлегештер арқылы бағалау


3-тапсырма : «Қазақтың ұлттық сусындары» тақырыбы бойынша одағайды қатыстырып, диалог құрастыру. Уақыт -5 мин

Дескриптор :



-Білім алушы одағайларды қатыстыра отырып, диалог құрастырады.

Қб – Күлегештер арқылы бағалау


ОЖЖ оқушылармен Жеке тапсырма Көрініс .


Интербелсенді тақта


Соңы

7 мин


5 мин
2 мин

«Kahoot» ойын әдісі .

«Пликерс» ойын әдісі . 5-сұрақ



  1. Мына сұрақтардың ішіндегі қайсысы проблемалық сұрақ ?


ҚБ . Оқу жетістік деңгейлеріне сәйкес айту . Мысалы. Самғар сенің нәтижең : төмен

Жансая : сенің нәтижең-жоғары

Рефлексия(Мен рефлексияны өзімнің сабақтарымда үнемі Бағалау критерийіне сәйкес жасаймын. Мысалы, сыныпта жекелеген оқушылардан сұраймын, немесе жұпта талқылатамын, немесе өзім бүкіл сыныпқа ауызша-жазбаша түрде сұрақ қою арқылы )




  • Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыра алды/ құрастыра алмадым.

  • Одағай дегеніміз... Түрлерін толық ажырата білдім/ ажырата білмедім. Неліктен ?



Үйге тапсырма.


Ғаламтор желісі , ұялы телефон

Қосымша мәлімет:

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға

тапсырманы қалай

түрлендіресіз?



Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?



Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).


-Мадақтау, қолпаштау;

- Тірек сөздерді беру ;

- Жетелеуші сұрақтар.

Барынша қолдау: сыныптағы білім алу қажеттілігі ерекше оқушыларға олардың қабілетін ескере отырып күрделенген тапсырмалар беріледі, бұл оқушылардың жеке ауызша жұмыстары кезінде көмегін тигізеді.

Қабілетті оқушылар үшін мәтін мазмұнына ғана бағынбай, өз пікірін білдіруге мүмкіндік беріледі.


- «Геометриялық бейнелер» әдісі;



-Мадақтау, қолпаштау.


Сабақ барысындағы оқушы жұмыстарының нәтижесі мұғалімнің уәждеу сөздерімен ынталандырылып отырады. Жазба жұмыстарға дескрипторларға негізделген кері байланыс берілді.


Тарих, өзін - өзі тану
Бейнежазбадан үзінді.
Сергіту сәті оқушылардың денсаулығына оң әсер етеді.
«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясы аясында «Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығы бағытында оқушыларды ана тілді құрметтеуге, сүюге тәрбиелейді.

Интернет желісін қолдануда қауіпсіздік ережелері сақталды.



Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар не

үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

Жоспарланған

саралау жақсы іске

асты ма?

(тапсырмалар сəйкес

болды ма?)

Уақытты қалай

пайдаландым?

Жоспарыма қандай

өзгеріс енгіздім жəне неге?

Сабақ барысында оқу мақсаттары орындалды. Оқу міндеттері өз нәтижесіне жетті. Сабақта оқушылар мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды таптты. Салыстыру жүргізе алды.

Сабақ қызықты жоғары деңгейде өтті.


Сараланған тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін есепке алынып сәйкес болды.

Уақытты тапсырмалар мақсатына сай қолдандым.


Әріптестердің ескертпелерінен соң, кері байланыс берудің белсенді әдіс- тәсілдерін енгіздім. Себебі кері байланысты нақты алу арқылы, келесі ықшам сабақты жоспарлауға нәтижесін тигізеді.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1. Ширату жаттығулары

2.

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер

еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Аудио тыңдату арқылы оқылымға әкелетін тапсырма

2.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Келесі сабақ жоспарлауда топқа бөлу кезінде АВС деңгейлі оқушыларды тапсырмаға сәйкес бөлемін.

2.




  1. – кезең «Көрініс»

Бірде Науан әжесіне еріп, егіс даласына келді. Ол шашақты басы иіліп тұрған бидай сабақтарын көріп, әжесінен:
- Мынау өсіп тұрғандар не? – деп сұрады.
- Науажан, бұл өсіп тұрған нан, - деп жауап берді.
- Нан болса таба наны қайда?
- Таба нан да осы дәннің ішінде.
- Ақ тоқаш ше?
- Тоқаш та осы дәнге сыйып тұр Науажан.
- Әже, кіп - кішкентай қауызды дәнге осынша көп нан қалай сыйып тұр? - деп Науажан таң қалды.
- «Ас – атасы нан, нан атасы – дән!- деген Науажан, осынша мол дүние, тоқшылық әр бір дәннің ішінде – деді әжесі.

Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
Сабақтың мақсаты
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
рсетілетін қызмет
Жалпы ережелер
бағалауға арналған
қызмет стандарты
бекіту туралы
Сабақ жоспары
Қазақстан республикасы
жиынтық бағалаудың
жиынтық бағалауға
тоқсанға арналған
Әдістемелік кешені
республикасы білім
бағалау тапсырмалары
арналған жиынтық
арналған тапсырмалар
білім беретін
туралы хабарландыру
Қазақстан республикасының
бағалаудың тапсырмалары
арналған әдістемелік
мерзімді жоспар
пәнінен тоқсанға
Қазақстан тарихы
Реферат тақырыбы
Қазақ әдебиеті
Жұмыс бағдарламасы
бағдарламасына сәйкес
болып табылады
нтізбелік тақырыптық
Мектепке дейінгі
біліктілік талаптары
оқыту әдістемесі
республикасының білім
әдістемелік ұсыныстар
мамандығына арналған
әкімінің аппараты
туралы анықтама
жалпы білім
қойылатын жалпы
жалпы біліктілік
Конкурс туралы
қазақ тілінде
білім берудің
мемлекеттік әкімшілік