Сабақ жоспары:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1 B Карбонилді қосылыстар
|
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы Алматы республикалық «Жас ұлан»мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Малкаева Ш.Д.
|
Сынып: 11
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
11.4.2.6 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
- альдегидтер мен кетондардың нуклеофильді қосылу теңдеулерін түсіндіріп, жазады;
- нуклеофильді қосылу реакцияларының механизмін сипаттайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Ауызша және жазбаша сипаттай алады, альдегидтер мен кетондар үшін нуклеофильді қосылу реакцияларының мысалдарын келтіреді
Негізгі сөздер мен терминдер: нуклеофильді қосу реакциялары, альдегидтер, кетондар, нуклеофил, тотығу, реактивтер, реакция өнімдері, электрондардың тығыздығы, полярлық.
Диалог және жазу үшін қолданылатын комбинациялар:
Нуклеофильді қосу реакцияларына ...
Альдегидтер мен кетондардың өзара әрекеттесуі ... ..
Негізгі реакция өнімдері ...
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология, биохимия
|
Дағдылар
|
Сын тұрғысынан ойлау
|
Бастапқы білім
|
11.1 B Карбонилді қосы-лыстар
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.
Білімді белсендіру.
Тапсырма. Мына заттар үшін тотығу және тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін жазыңыз: 2-метилбутаналь, бутанон, 2,2-диметилпентаналь.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру.
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
10-25 минут
25-40 минут
|
Жаңа материалды түсіндіру.
Оқушылар нуклеофилді қосу механизмі туралы бейнені көреді.Мұғаліммен бірге талқылайды.
https://www.youtube.com/watch?v=EmJnNNleDmc
Содан кейін оқушылар натрий гидросульфитінің нуклеофильді болу механизмін өздігінен түсіндіруге тырысады.
Тапсырма 1
1. Толленс пен Фелинг реактивінің гидрлеу, тотығу реакциясының теңдеулерін жазыңыз: пропаналь; 2-метилпропаналь.
2. Сәйкес спирттерді тотықтыру арқылы 3-метилпентанал және пропанон алыңыз. Тотықсыздану реакцияларының теңдеулерін жазыңыз, HCN, натрий гидросульфитімен, Фелинг реактивімен, Толленмен өзара әрекеттесіңіз. Реакция механизмін HCN -мен көрсетіңіз.
3. «Күміс айна» реакциясы нәтижесінде карбон қышқылы пайда болды. Салыстырмалы молекулалық масса 88. Бұл реакцияда қандай органикалық заттар реакцияға түсетін заттар болуы мүмкін? Құрылымдық формуланы пайдаланып, осы реакцияның мүмкін теңдеулерін жасаңыз.
4. Дұрыс тұжырымдарды таңдаңыз. Пропанал: мыс (II) гидроксидімен әрекеттеседі; этилен; сутегі; сутегі хлориді; күміс оксидінің аммиак ерітіндісі. Ықтимал реакциялардың теңдеулерін жазыңыз.
|
Презентация
Жұмыс парақтары
|
Сабақтың соңы
45-45 минут
|
Сабақты қорытындылайық.
Рефлексия.
Сіз есте қалған сабақтың сәті қандай?
Сабақтың қандай бөлігі түсініксіз болды?
Осы тақырып бойынша қандай ақпаратты алуға болады?
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |