Сабақ Мұғалім: Теміржанова Армангүл Насырқызы Күні: 21. 10. 2016 жыл Тақырыбы: «Алдар көсе» Мақсаты



Дата09.09.2017
өлшемі35.31 Kb.
#19764
түріСабақ
Ашық сабақ

Мұғалім:Теміржанова Армангүл Насырқызы

Күні: 21.10.2016 жыл

Тақырыбы: «Алдар көсе»

Мақсаты:

Білімділік: аты аңызға айналған Алдар Көсе туралы мағлұмат беру, мульфильм көру,сиқырлы тон ертегісін көрсету арқылы Алдар Көсенің мінезін ашып, көрсету.Аңқау мен қу адам туралы мінездің қандай болатынына көз жеткізу. Бай мен Алдардың мінездерін ашу арқылы.Балаларды қазақ ертегілерімен таныстыру.

Дамытушылық: сөздік қорларын дамыту.Байланыстырып сөйлеуді дамыту.

Тәрбиелік: тапқырлыққа тәрбиелеу. Балалардың ертегі тыңдауға деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: ертегі сабағы

Сабақ типі: Жаңа сабақ
Керекті құралдар: Алдар көсе мен байдың суреттері(слайд),бейнетаспа.

Мұғалім әрекеті Балалардың әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Күтілетін нәтиже:

Білу керек: Ертегінің мазмұнын түсініп, не туралы айтылғанын білу.

Болу керек: Ертегі туралы толық мағлұмат болу.

Істей білу керек: Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді бір-бірінен айыра білу.
І Ұйымдастыру–топқа бөлу,тілек тілеу

Топқа квадрат,үшбұрыш,дөңгелек арқылы бөліп отырғызу



Топқа бөлінген оқушылар шеңбер құрады.

Шаттық шеңбері

Шақырамын сендерді,

Жолдастарым, кел бері.

Толтырайық шаттыққа,

Дөңгеленген шеңберді.Әр топ шеңбер істейді,бір -біріне сәттілік тілейді.

ІІ Үй жұмысын тексеру

5 –тапсырма 90 бет (аударып жаз)


ІІІ Жаңа тақырыпқа шығу слайдқа қарау Мынау не жазу?

Ертегілер -жанрлық әрі сюжеттік құрамы жағынан әр алуан. Ол бірнеше жанрға бөлінеді:

1) жануарлар(животные) туралы ертегілер;
2)
қиял-ғажайып(волшебные ) ертегілер, батырлық (героические), аңыз (легенда) ертегілер;
3)
хикаялық(полный удивительных приключений) ертегілер, сатиралық(сатирический) ертегілер;
Тыңдалым

Мультфильм көру. 8 мин

сөздік :

Тон,ішік-шуба

Аңқау-наивный

Алдау-мошенничество,обман

Тесік-дыра

Кездесті-встретились

Тоңбайсың-не мерзнешь

Айырбастау- обменивать

Действительно-шынымен

Жылытып барады-греет

Кедей -бедный

Оқылым Мәтін

Бір күні Алдар Көсе мен бай кездесіпті.

— Сен, немене, тоңған жоқсың ба? — дейді бай.

Тоңсаң, сен тоңған шығарсың? Менің тонымды киген кісі үнемі қыз-қыз қайнап жүреді — дейді Алдар Көсе.

Мүмкін емес! — дейді бай.

— Немене, көрмей тұрсың ба?!

— Көрмейтін несі бар? Көріп тұрмын: шұрық тесік!

— Мәселе сонда, сол шұрық тесікте. Бір тесіктен кірген жел лып етіп екінші тесіктен шығып кетеді.Ал жылу өзімде қалады.

“Қайткенде де мен мұның тонын алып қалайын” — деп ойлайды бай.

“Шіркін, мынаның ішігін қолыма бір түсірсем!” — деп армандайды Алдар көсе.

— Ішігіңді маған сатсаңшы? — дейді бай.

Сатпаймын! Мен онсыз үсіп өлемін! — дейді Алдар. — Үсіп өлмейсің. Оның орнына мен саған өз ішігімді беремін. Ол да сондай жылы.

Алдар көсе оның ұсынысын құлағына да ілмеген кісідей байға жоғарыдан қарайды. Бірақ екі көзі байдың түлкі ішігінде.

— Ішігімді де берейін, үстіне ақша да қосайын — деп қызықтырады бай.

— Маған ақшаның қажеті жоқ. Ақша орнына атынды берсең, ойланып көрер едім.

Қуанғаннан бай бірден келісе кетеді.Ішігін шешіп, астындағы атын түсіп береді.

Алдар көсе байдың ішігін киіп,байдың жүйрігіне мініп, ысқырған желмен жарыса жөнеледі.

Енді Алдар көсеге бір ауылдан бір ауылға барып тұру онша қиын емес. Астында — ұшқыр ат, иығында — жылы ішік.



Айтылым

Біздің кейіпкерлеріміздің аттары кім?Ендеше мультфильмнің аты қандай?

Қалай ойлайсыңдар, қайсысы бай, ал қайсысы Алдар Көсе?

Неге олай ойлайсыңдар?

Алдар Көсенің тоны қандай еді, ал байдың тоны ше?

Тесік тонның жылуы болмайтыны рас па? Неге?

Алдар Көсе тесік тонның жылу беретініне байды қалай сендірді?

Қай кейіпкерлерді тапқыр деуге болады?

Алдар Көсенің байға зияны тиді ме?

Ал, Алдар Көсе неге сонша жаурады?

Есімізге түсірейікші, ертегі қалай басталып, қайтіп аяқталды.

Кез келген жағдайдан жол тауып шығу, сәл қулау болып, жылдам шешім қабылдау.

Алдар Көсе және бай.

Сергіту сәті.

Алдар Көсенің қалай жаурағанын көрсетейік. Енді бай қалай келе жатқанын көрсетейік. Ол да тоңды ма?

Суық қой. Бірақ Алдар Көсеге қарағанда, жылырақ.

Алдар көсенің тонының алдын қалай ашып, өзін тоңбаған сияқты ұстағанын көрсетейік. Алдар Көсенің жаңа тонды киіп, байдың атына отырып, шауып, қуанғанын көрсетейік.



ІҮ бекіту Жазылым

1-Тапсырма

Берілген сөйлемдердің дұрыс аудармасын айт та суретке жабыстыр.

(Қиықтар және сурет таратылады.орысша және қазақша)

Ү Рефлексия


Алдар Көсе қандай?

Бай қандай?








Қыста қалай киіну керек?

ҮІ Қорытынды. Бағалау

Топтық жұмысты бағалау (Мұғалім смайлитер таратады)



Реті

Критерийлер

Баға смайликтер

1

Топтық ережені сақтауы (шуламау керек)

Группа должна соблюдать правила(не шуметь)




2

Топтық талқылауға қатысуы

Участие в группавом обсуждении




3

Оз ойы мен ұсынысының болуы

Должно быть свое мнение






Күтілетін нәтиже:

Оқушы әрекеті

Ертегіні мазмұндап береді.

Сөздерді жеке, хормен қайталап айтады.

Қимылдарын көрсете отырып сергіп алады.

Мұқият тыңдайды.

Сөздерді қайталап айтады.


Білу керек: Ертегінің мазмұнын түсініп, не туралы айтылғанын білу.

Болу керек: Ертегі туралы толық мағлұмат болу.

Істей білу керек: Жағымды, жағымсыз кейіпкерлерді бір-бірінен айыра білу.

— Сен, немене, тоңған жоқсың ба? — дейді бай.

Тоңсаң, сен тоңған шығарсың? Менің тонымды киген кісі үнемі қыз-қыз қайнап жүреді — дейді Алдар Көсе.

Мүмкін емес! — дейді бай.

— Немене, көрмей тұрсың ба?!

— Көрмейтін несі бар? Көріп тұрмын: шұрық тесік!

— Мәселе сонда, сол шұрық тесікте. Бір тесіктен кірген жел лып етіп екінші тесіктен шығып кетеді.Ал жылу өзімде қалады.

“Қайткенде де мен мұның тонын алып қалайын” — деп ойлайды бай.

“Шіркін, мынаның ішігін қолыма бір түсірсем!” — деп армандайды Алдар көсе.

— Ішігіңді маған сатсаңшы? — дейді бай.

Сатпаймын! Мен онсыз үсіп өлемін! — дейді Алдар. — Үсіп өлмейсің. Оның орнына мен саған өз ішігімді беремін. Ол да сондай жылы.

Алдар көсе оның ұсынысын құлағына да ілмеген кісідей байға жоғарыдан қарайды. Бірақ екі көзі байдың түлкі ішігінде.

— Ішігімді де берейін, үстіне ақша да қосайын — деп қызықтырады бай.

— Маған ақшаның қажеті жоқ. Ақша орнына атынды берсең, ойланып көрер едім.

Қуанғаннан бай бірден келісе кетеді.Ішігін шешіп, астындағы атын түсіп береді.

Алдар көсе байдың ішігін киіп,байдың жүйрігіне мініп, ысқырған желмен жарыса жөнеледі.

Енді Алдар көсеге бір ауылдан бір ауылға барып тұру онша қиын емес. Астында — ұшқыр ат, иығында — жылы ішік. Кез келген үйде одан:

— Мына керемет түлкі ішік пен жүйрік атты қайдан алдың? — деп сұрайды.

— Жетпіс жеті жыртығы, жетпіс сегіз жамауы бар тонға айырбастап алдым.

Жаман тонға жақсы ішігін, қыршаңқы атқа кұстай ұшқан жүйрігін айырбастаған ақымақ бай туралы әңгімені естіп, ел мәз болады.

Күлкі сәл саябыр тартқан сәтте Алдар көсе:

Жолдың алыс-жақынын жортқан біледі, дәмнің ащы- тұщысын тартқан біледі! — дейді.

Кел, тонымызды айырбастайық.

-------------------------------------------------

Қалай тонбайсың өзін?

--------------------------------------------

Менің тоным ерекше.

-----------------------------------------------

Бірде бай мен Алдар Көсе кездесіпті.

---------------------------------------------------

Мынау шыныменен жылытып барады.
----------------------------------------------------------------------------------

Однажды встретились бай и Алдар Косе.

-----------------------------------------------------

И как ты не мерзнешь?

--------------------------------------------------------------------

У меня шуба особенная!

---------------------------------------------------------

Она действительно греет

-----------------------------------------------------------------------

Давай шубами меняться.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

---------------------------------------------------------------------



2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

----------------------------------------------------------------



2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

------------------------------------------------------------------



2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

------------------------------------------------------



2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

--------------------------------------------------------------------------



2-тапсырма.Мына үлгіге қарап сөйлем құрастыр

1.Бай киді

2.Бай қыста киді.

3.Бай тон киді.

4.Бай жылы тон киді.

Ашық сабақ



«Алдар Көсе»

Өткізген мұғалім:

Теміржанова А.Н.

Сынып 3 «А»

№16 ЖОББМ



Солнечный кенті,2016жыл

«Алты қалпақ» әдісі .

Топтық жұмысты бағалау



Реті

Критерийлер

Баға смайликтер

1

Топтық ережені сақтауы (шуламау керек)

Группа должна соблюдать правила(не шуметь)




2

Топтық талқылауға қатысуы

Участие в группавом обсуждении




3

Оз ойы мен ұсынысының болуы

Должно быть свое мнение






«Алты қалпақ» әдісі .

Топтық жұмысты бағалау



Реті

Критерийлер

Баға смайликтер

1

Топтық ережені сақтауы (шуламау керек)

Группа должна соблюдать правила(не шуметь)




2

Топтық талқылауға қатысуы

Участие в группавом обсуждении




3

Оз ойы мен ұсынысының болуы

Должно быть свое мнение






«Алты қалпақ» әдісі .

Топтық жұмысты бағалау



Реті

Критерийлер

Баға смайликтер

1

Топтық ережені сақтауы (шуламау керек)

Группа должна соблюдать правила(не шуметь)




2

Топтық талқылауға қатысуы

Участие в группавом обсуждении




3

Оз ойы мен ұсынысының болуы

Должно быть свое мнение






Алдар Көсе қандай?

Бай қандай?










Алдар Көсе қандай?

Бай қандай?










Алдар Көсе қандай?

Бай қандай?










Алдар Көсе қандай?

Бай қандай?









Оқылым Мәтін

Бір күні Алдар Көсе мен бай кездесіпті.

— Сен, немене, тоңған жоқсың ба? — дейді бай.

Тоңсаң, сен тоңған шығарсың? Менің тонымды киген кісі үнемі қыз-қыз қайнап жүреді — дейді Алдар Көсе.

Мүмкін емес! — дейді бай.

— Немене, көрмей тұрсың ба?!

— Көрмейтін несі бар? Көріп тұрмын: шұрық тесік!

— Мәселе сонда, сол шұрық тесікте. Бір тесіктен кірген жел лып етіп екінші тесіктен шығып кетеді.Ал жылу өзімде қалады.

“Қайткенде де мен мұның тонын алып қалайын” — деп ойлайды бай.

“Шіркін, мынаның ішігін қолыма бір түсірсем!” — деп армандайды Алдар көсе.

— Ішігіңді маған сатсаңшы? — дейді бай.

Сатпаймын! Мен онсыз үсіп өлемін! — дейді Алдар. — Үсіп өлмейсің. Оның орнына мен саған өз ішігімді беремін. Ол да сондай жылы.

Алдар көсе оның ұсынысын құлағына да ілмеген кісідей байға жоғарыдан қарайды. Бірақ екі көзі байдың түлкі ішігінде.

— Ішігімді де берейін, үстіне ақша да қосайын — деп қызықтырады бай.

— Маған ақшаның қажеті жоқ. Ақша орнына атынды берсең, ойланып көрер едім.

Қуанғаннан бай бірден келісе кетеді.Ішігін шешіп, астындағы атын түсіп береді.

Алдар көсе байдың ішігін киіп,байдың жүйрігіне мініп, ысқырған желмен жарыса жөнеледі.

Енді Алдар көсеге бір ауылдан бір ауылға барып тұру онша қиын емес. Астында — ұшқыр ат, иығында — жылы ішік.



--------------------------------------------------------------------------------------------


Каталог: uploads -> doc -> 106b
doc -> 11 сынып. Тест жұмысы 1-тоқсан. 1 – нұсқа Іздеу жүйесін құрайтын бөліктерді көрсетіңдер
doc -> Тест 9 сынып, қазақ әдебиеті
doc -> Книга-Book Кітап-книга-Book Бет- страница Ұяшық- ячейка Диаграмма-диаграмма Кесте-таблица Формула-формула
doc -> 1. Microsoft Excel – электрондық кестесін қалай ашамыз?
doc -> Тақырыбы: 10-сыныпта өткенді қайталау
doc -> Деңгейлік тапсырмалар беру
doc -> Оқушылардың зерттеу қызметінің түрлерін, әдістері мен тәсілдерін анықтау; -сәттілік кезеңдері мен рефлексия қалыптастыру
doc -> Өтетін орны: Мектептің спорт залы. Өтетін уақыты: 01. 12. 15. Жабдықталуы
doc -> Педагогикалық технологияны жобалау-дың әдіснамасы. Ақпараттық, инновация-лық, оқыту, педагогикалық технология-лар
106b -> Суюбаева Р. Д. Әби Гүлсім 2016 ж. 2016 ж. Ашық сабақ жоспары


Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
рсетілетін қызмет
бағалауға арналған
Сабақ жоспары
Жалпы ережелер
Қазақстан республикасы
қызмет стандарты
бекіту туралы
жиынтық бағалауға
жиынтық бағалаудың
республикасы білім
тоқсанға арналған
бағалау тапсырмалары
Қазақстан республикасының
арналған тапсырмалар
Реферат тақырыбы
білім беретін
арналған жиынтық
бағдарламасына сәйкес
Әдістемелік кешені
болып табылады
мерзімді жоспар
бағалаудың тапсырмалары
туралы хабарландыру
Қазақстан тарихы
сәйкес оқыту
пәнінен тоқсанға
арналған әдістемелік
республикасының білім
Қазақ әдебиеті
оқыту мақсаттары
Мектепке дейінгі
нтізбелік тақырыптық
қазақ тілінде
Жұмыс бағдарламасы
жалпы білім
оқыту әдістемесі
білім берудің
Республикасы білім
әдістемелік ұсыныстар
Инклюзивті білім
пәнінен тоқсан
туралы анықтама
тақырыптық жоспар
Қысқа мерзімді