Сабақ жоспары Күні: Топ: Пән: Математика Тақырып

Loading...


Дата28.03.2020
өлшемі88.18 Kb.
түріСабақ

Сабақ жоспары______

Күні:_______

Топ:_________

Пән: Математика

Тақырып: Айналмалы денелер. Шар және сфера. Жазықтық пен шардың өзара орналасуы. Сфераға жанама жазықтық

Сабақтың мақсаты: Стереометрия аксиомалары және олардың қарапайым салдарлары туралы, түзу мен жазықтықтардың кеңістікте өзара орналасуын білу.

Оқу-тәрбие міндеттері:

Білімділік:  Математикалық тілде ойлап, ғылыми тілде айта алуға үйрену..

Дамытушылық: Күрделі функциялардың алғашқы функцияларын табу тәсілдерін терең меңгеру, анықталған интегралды есептеуді жете білу біліктілігін дамыту

Тәрбиелік: Сөйлеу мәдениетін, өз ойын дәл, нақты айта білуге үйрету, жауапкершілікке тәрбиелеу.



Бастапқы құзыреттілік қалыптастыру:

Оқу -танымдық: Тыңдай білу, алған білімді түсіне білу

Ақпараттық: Ақпараттық кеңістікте еркін әрекет ету, өз бетінше іздену.

Коммуникативті: қорытынды шығару оқу материалдарын бір-бірімен байланыстырып, дәлелдеу арқылы баяндап беру.



Күтілетін нәтиже:

Студент түсінуі тиіс: Интеграл ұғымы мен туындыға кері амал алғашқы функция екендігін түсіну

Студентте құндылық бағдарының болуы: Теориялық білімдерін жүйелей білді. Ойларын еркін жеткізеді. Туынды ұғымынан хабары болуы керек

Студент жасай біледі: Алғашқы функцияны түсінеді. Интегралдай біледі.



Сабақтың типі: Жаңа білім меңгерту

Пәнаралық байланыс: алгебра, Физика , информатика.

Негізгі түсініктер: Интеграл, трапеция, қисық сызықты трапеция

Кешендік оқу әдістемелік жабдықтар: тақта, лекциялық материал,11- сынып «Алгебра және анализ бастамалары» оқулығы,
Сабақ барысы

1.Ұйымдастыру

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту

3. Тірек білімдерінің өзектілігі

4. Жаңа білімді меңгерту

Күні: 12.01.2017 ж 13.01.2017 ж

Сынып: 11 «Ә» 11 «А»

Пән: Геометрия.

Сабақтың тақырыбы: Шар мен сфераның жазықтықпен қимасы.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: Шарды жазықтықпен қиғандағы қиманы сала білу, кеңістік фигураларын елестету


арқылы жазықтықта салуды үйрету.

Дамытушылық: Формулаларды тиімді пайдаланып есептер шығару дағдысын қалыптастыру.



Тәрбиелік: Оқушыларды тез ойланып, тез шешім қабылдауға қалыптастыру
типі: жаңа білімді игерту.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша материялдар.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, тізімін тексеру және оқушылардың назарын сабаққа аудару.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

  3. Қайталау:

Шар мен сфераның жазықтықпен қималары шеңбер және дөңгелектер болады. Шар мен сфераны олардың центрлері арқылы өтетін жазықтықпен қимасы үлкен дөңгелектер мен үлкен шеңберлер болады. Центр арқылы өтпейтін кез келген басқа қима үлкен дөңгелек емес. Жердің шар тәріздес екенін еске алсақ, сонда үлкен дөңгелектің диаметрі шамамен 12800км*ге тең. Жер экваторы үлкен шеңбер болып табылады. Ол Жердің центрі арқылы Жердің айналу осьіне перпендикуляр өтетін жазықтықпен Жер шарының қиылысуынан шығады.


Теорема: Шарды жазықтықпен қиғанда пайда болған кез келген қима дөңгелек болады.

Бұл дөңгелектің центрі шардың центрінен қиюшы жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың табаны болып табылады.
теорема. Сфераны жазықтықпен қиғанда пайда болған кез келген қима шеңбер болады. Бұл шеңбердің центрі сфераның центрінен қиюшы жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың табаны болып табылады.
Oxyz тікбұрышты координаталар жүйесі болсын Сфера центрі А(а, ь, с) нүктесі, ал радиусы R болсын.

Кеңістікте сфераның нүктелері А нүктесінен R ге тең қашықтықтағы нүктелерден, тек осындай ғана нүктелерден тұрады. демек сфераның кез келген В(х, у, z) нүктесінен А нүктесіне дейінгі қашықтықтың квадраты R ге тең. Сондықтан центрі а нүктесінде болатын, радиусы R ге тең сфераның теңдеуі.



  1. Есеп шығару:

Шардың радиусі 8 см - ге, ал қиманың радиусі см - ге тең. Шардың центрінен қима жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз.
R=OB=8 см
AB= см
AO -?
Шешуі: AO2=OB2 - AB2 AO2=64 - 15=49; AO=7см
Жауабы: 7 см

  1. Бекіту сұрақтары:

  1. Шар дегеніміз не ?

  2. Сфераның жазықтықпен қимасы ?

  1. Үй тапсырмасын беру.

  2. Бағалау: Белсенді оқушыға баға қою.


6.Рефлексия

7.Баға қою

Әр студенттің сабаққа белсенді қатысқаны бойынша бағаланады.



8.Үй тапсырмасы№__________

Достарыңызбен бөлісу:
Loading...


©melimde.com 2020
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
рсетілетін ызмет
Жалпы ережелер
ызмет стандарты
дістемелік кешені
бекіту туралы
туралы хабарландыру
біліктілік талаптары
кіміні аппараты
Конкурс туралы
жалпы біліктілік
ойылатын жалпы
мемлекеттік кімшілік
жалпы конкурс
Барлы конкурс
білім беретін
республикасы білім
ызмет регламенті
бойынша жиынты
ткізу туралы
конкурс атысушыларына
біліктілік талаптар
атысушыларына арнал
Республикасы кіметіні
идаларын бекіту
облысы кімдігіні
мемлекеттік ызмет
рсетілетін ызметтер
стандарттарын бекіту
Конкурс ткізу
мемлекеттік мекемесі
дебиеті маманды
Мектепке дейінгі
дістемелік сыныстар
дістемелік материалдар
ауданы кіміні
конкурс туралы
жалпы білім
рметті студент
облысы бойынша
білім беруді
мектепке дейінгі
мыссыз азаматтар
Мемлекеттік кірістер
Конкурс жариялайды
дарламасыны титулды
дістемелік кешен
ызметтер стандарттарын
мелетке толма
разрядты спортшы
аласы кіміні
директоры бдиев

Loading...