1. Білімділік: Студенттерге Шәкәрім Құдайбердиевтің



Дата09.09.2017
өлшемі33.87 Kb.
#19794


Сауданбекова Күлсин Молдалиевна,

Алматы облысы «Қызмет көрсету және тамақтандыру саласындағы инновациялық технологиялар» колледжінің қазақ тілі мен әдебиеті пән оқытушысы

Тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердиевтің «Еңлік – Кебек» поэмасы.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Студенттерге Шәкәрім Құдайбердиевтің «Еңлік – Кебек» поэмасының мазмұнын, басты оқиғаларын түсіндіру. Еңлік бейнесін сомдау. Еңлік бақытсыздығының негізгі себебін ашу.

2. Дамытушылық: Студенттердің өз бетінше ізденушілік қабілеттерін ұштау, этнографиялық танымдарын кеңейту, шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, ой-өрісін кеңейту, сөйлеу мәдениетін жетілдіру, тұжырымды пікір айтуға үйрету.

3.Тәрбиелік: Студенттерд і өмірді, елін, халқын сүюге тәрбиелеу.. «Еңлік – Кебек» поэмасындағы Еңлік бейнесі арқылы шынайы махаббатты дәріптеу,

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгеру сабағы.

Сабақтың ұйымдастыру формасы: жалпылама, жеке, топтық жұмыс түрі.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқыту, тапсырмамен жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау технологиясы, «Ой қозғау», Блум таксономиясы деңгейі, Венн диаграммасы, «Топтастыру» стратегиясы, семантикалық карта, концептуалдық кесте, академиялық дау-дамай, эссе7

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, театр

Сабақтың көрнекілігі: Шәкәрім портреті, «Еңлік – Кебек» портреті, Үнтаспа, «қазақ әдебиеті» оқулығы, хрестоматиясы, қосымша деректер, шығармалар жинағы, буклеттер, кітап көрмесі
Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: а) Студенттерді тізім бойынша тексеру

ә) Олардың сабаққа дайындықтарын тексеру

б) Студенттерді топқа бөлу (2 топ болу керек).
II. Жаңа сабақ Шәкәрім Құдайбердиевтің «Еңлік – Кебек» поэмасы.

Студенттерге Блум таксономиясы деңгейі бойынша жаңа тақырыпты өздігінен

меңгерте отырып, тапсырмалар орындату.

«Білу»

(Не?


Қашан?

Не істеді?)



1.Қызығушылықты ояту.

Қалқаман мен Мамырды жаздым бұрын,

Оқығандар, байқадың оның сырын.

Енді айтамын Еңлік пен Кебек сөзін

Тағы сынап көріңіз мұның түрін.

Шәкәрім.
Ой шақыру (Поэманың мазмұны мен сюжетін еске түсіру үшін тест сұрақтары)

1.Поэманың көтерген мәселесі туралы не ойлайсың?



А. махаббат Ә. тарих Б. әлеуметтік өмір шындығы

2. Еңлік пен Кебек не үшін қашуға мәжбүр болды?



А. екі ел арасындағы дау-дамай Ә. әлеуметтік теңсіздік

Б.жер дауы

3. Екеуінің өліміне кім (не) кінәлі?



А. Кеңгірбай Ә. заман Б. салт-дәстүр


III


3

мин


«Түсіну»

(Неге? Неліктен?

Не үшін?)


ІІ. Мағынаны тану.

2) Студенттер топтық жұмыс істейді:

1. Поэмадан мезгілдің қандай ерекшеліктері суреттелген?

2. Поэманың жазылу тарихын айтып беріңдер.

3. Сөздік қоржын.  (Дәптермен жұмыс)

 Поэмадан түсініксіз сөздерді тауып, дәптерлеріне жазып,




III


9

мин


«Қолдану»

(Оқулықта берілген тапсырма бойынша жұмыс жасау)



Тапсырмамен жұмыс:

  1. Семантикалық карта ( поэманы оқыған – оқымағанын білу үшін қолданамын)




Кейіпкерлер

Шығармадан үзінді

Еңлік

Кебек

Кеңгірбай

Барымта алмай бітімге көнсе елің,

Қанша мал алса аярым жоқ қой менің.

Қызды қайтар, әйтпесе бітпейміз деп,

Жатып алса табамыз қайтіп жөнін?












Бетіне тумай тұрып түскен әжім,

Күңге де есіктегі қылды тәжім.

Кер кеткен кеселдіге душар болдым,

Осыдан құтыларлық бар ма лажым?












Екеуі тәуекел деп кетіп қалды,

Таң атпай-ақ Ордаға жетіп барды.

Ағаштан балаған қып арша шауып,

Бекініп бір далада жатып алды.

Матай алса Тобықты тек жата ма,

Азбын деп жанын аяп ар сата ма?

Ауыл шауып, мал алып, қан төгілер,

Ойла! Қалып жүрмелік теріс батаға!













.

II


6

мин


«Талдау»

(Салыстыр, Айырмашылығы неде? т.б.)



Поэма бойынша Еңлік бейнесі ашылады.

ВЕНН диаграмасы бойынша Еңлік бейнесін «Қалқаман-Мамыр» поэмасындағы Мамыр бейнесімен салыстыру
Айырмашылығы Ортақ қасиеттері Айырмашылығы
Еңлік Мамыр

1.Біреудің жесірі. 1.Басы бос.

2.Өзі сөз салады + 2.Сөзін бермей біраз

3.Балалы болады жүреді.

4.Тауға қашып кетеді 3.Баласы жоқ.

4.Қалқаманның туыс-н

бірге тұрады.

-


.

II


3

мин


«Жинақтау»

(Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу)






  1. Көрініс (поэмадан үзінді)

Еңлік пен Кебектің жас нәрестелерімен тау мен тасты паналап жүрген кезі. Кеңгірбай өлім жазасына қиғаннан кейін артынан қуғыншы шығады. (Үнтаспадан қобыз үні естіледі)

Автор: Құйрығы жоқ, жалы жоқ,

Құлан қайтіп күн көрер?!

Аяғы жоқ, қолы жоқ,

Жылан қайтіп күн көрер?!

Алданар жоқ, арман жоқ,

Кәрің қайтіп күн көрер?!

Жарастық жоқ, жалған жоқ,

Жарым қайтіп күн көрер?!

Кебек: Аң болып қашып, тығылып көрген күні

Құрсын. Жалғыз болсам бір сәрі еді-ау,

Қимасым-ай, Қанатым-ай!

Талды-ау, талдырды-ау сенген жұртым.

Еңлік: - Ей, азаматтар! Өлтірерде үш тілек айтылар еді ғой,

Соңғы тілегімді айтуға рұқсат етіңдер.

Есмағамбет: - Айт! Не тілегің бар?

Еңлік: - Әуелі Кебекпен араздастыр.

Екінші өлгеннен соң Кебек екеумізді бір жерге көміңдер.

Үшінші, әкем ұрпақсыз еді. Мына шырылдаған сорлының

не кінәсі бар. Соны әкеме тапсырыңдар.

Кебек: - Есмағамбет, өлтірер болсаң қинамай өлтір. (Осы кезде

шырылдаған сәбидің даусы шығады. Қобыз даусы.)

Автор: Барары жоқ, байлау жоқ,

Ерім қайтіп күн көрер?!

Бәріңнің де нәрің жоқ,

Елім қайтіп күн көрер?!




I


10

мин


«Бағалау»

(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? Өз ойың)



ІІІ. Ойтолғаныс.

1. Академиялық дау – дамай (4 мин)



      • Сен Кеңгірбай болсаң қандай шешім қабылдар едің? (көрініске байланысты сұрақ)

2.Автор орындығы (4 мин)

Тастады бесігімен баласын да,

Обалға өшіккен ел қарасын ба?

Себебі: .................. (өз ойларын қағаз бетіне түсіріп, автор орындығына отырып оқиды.)



I


8

мин


V.Қорытын ды:


1.Концептуалдық кестесі бойынша сабақты қорытамын


Кейіпкерлер

Өмірге қызығушылығы

Адамгершілік қасиеті

Кейіпкерге берілетін баға

Еңлік

Жоғары, махаббаты үшін өлімге басын қиды.







Кебек











Кеңгірбай












2. Үнтаспадан Шәкәрімнің «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» әнін тыңдату.





5

мин


VI.Үйге тапсырма:


1. Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек помасын оқып, сурет салып келу.

2. Өзіңе ұнаған бөлігін жаттап келу..






1

мин

Каталог: sites -> default -> files -> sabaktar
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: § 13 Құрлық сулары Мақсаты: География пәнінен алған білімдерін ғылыми,табиғи заңдылықтар
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс. «Қазақстанның климатын қайталау»
sabaktar -> Тақырыбы: Қазақстанның аласа таулар Мақсаты
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: §10 Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда бөлінетін жылу мөлшерін есептеу
sabaktar -> Сабақ тақырыбы: «Айналу денелері. Конус, цилиндр, шар»
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Трапеция Сабақтың мақсаты: Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын
sabaktar -> Сабақтың мақсаты: а Білімділік: Оқушыларды функцияның шығу тарихымен, практикада пайдалануымен таныстыру
sabaktar -> Ахирова Дилнаваз, «Иқан» жалпы орта мектебінің математика пән мұғалімі
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: М. Шахановтың өмірі мен шығармашылығы «Ғашықтық ғаламаты» өлеңі


Достарыңызбен бөлісу:




©melimde.com 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет
Сабақтың тақырыбы
бойынша жиынтық
жиынтық бағалау
Сабақ тақырыбы
Сабақтың мақсаты
ғылым министрлігі
тоқсан бойынша
рсетілетін қызмет
бағалауға арналған
Сабақ жоспары
Жалпы ережелер
Қазақстан республикасы
қызмет стандарты
бекіту туралы
жиынтық бағалауға
жиынтық бағалаудың
республикасы білім
тоқсанға арналған
бағалау тапсырмалары
Қазақстан республикасының
арналған тапсырмалар
Реферат тақырыбы
білім беретін
арналған жиынтық
бағдарламасына сәйкес
Әдістемелік кешені
болып табылады
мерзімді жоспар
бағалаудың тапсырмалары
туралы хабарландыру
Қазақстан тарихы
сәйкес оқыту
пәнінен тоқсанға
арналған әдістемелік
республикасының білім
Қазақ әдебиеті
оқыту мақсаттары
Мектепке дейінгі
нтізбелік тақырыптық
қазақ тілінде
Жұмыс бағдарламасы
жалпы білім
оқыту әдістемесі
білім берудің
Республикасы білім
әдістемелік ұсыныстар
Инклюзивті білім
пәнінен тоқсан
туралы анықтама
тақырыптық жоспар
Қысқа мерзімді