Тақырыбы «Lesson Study» әдісі Мақсаты



жүктеу 367.29 Kb.
бет1/2
Дата09.09.2017
өлшемі367.29 Kb.
  1   2
Коучинг- сессиясының жоспары

Коуч: Иса Балзия ДОІЖО, информатика пәні мұғалімі, І деңгейлі мұғалім

Тақырыбы

«Lesson Study» әдісі

Мақсаты

Ой-талқылар арқылы қатысушылар «Lesson Study» әдісі туралы түсінік беріледі, идеялары мен жұмыс жасауларына өздерінің жеке түсініктерін зерттей қолдана алуын дамыту

Күтілетін нәтиже

«Lesson Study» әдісі туралы түсінік қалыптасады, тәжірибелеріне қолдануға бағыт- бағдар алады, сыни ойлау дамиды.

Түйінді сөз

Сын тұрғысынан ойлау,жаңа әдіс-тәсілдерді қолдану қажеттігі уақыт күттірмейтіні дәлелді қажет етпейді

Ресурстар

Постерлер, маркер, стикерлер, тарапта парақтар, видеоролик

Бағалау

1.Мұғалімдер арасында ынтымақтастық, сенімділік нығая түседі.

2.Пән мұғалімдері өзара шығармашылық топта «Lesson Study» тәсілімен жұмыс жасауды қарастыруға бағыт-бағдар алады



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Уақыт шеңбері

Коучтың іс – әрекеттері және қатысушылардың іс –әрекеті

Сәлемдесу

1минут

Коуч коучингтің тақырыбын, мақсатын түсіндіреді

Жағымды ахуал

3 минут

Шаттық шеңберге тұрып, танысу жақсы сөздер айту

Топқа бөлу

3 минут

Түстер арқылы түстерге қарай топтастыру Топ ережесін құру

Топпен жұмыс Миға шабуыл

10 минут



1.Экраннан «Командалық жұмыс» атты бейне ролик көрсету

2.Топ мүшелері жеке-жеке және топта түйінді сөздер айтады.

3.Постерге түсіреді (қатысушылардың ортақ шешімі)


Топпен жұмыс


2+2+2 минут
4 минут

6 минут



1.«Lesson Study» тәсілі туралы мәтін беріліп, материалды оқып, жеке-жұптық-топпен жұмыс жасату

2.Топтар жеке постерге өз ойларын түсіреді.

3. Постерлерін қорғайды.


Рефлексия

10 минут

Топ мүшелеріне сұрақтар қойылып, жауап алынады?

1.Коучинг –сессия басталғанда біз қандай әрекет орындадық?

2.Осы әрекетті сыныпта қолдануға бола ма?Неге?

3.Топқа бөлу әдісі сіз қолданып көресіз бе? Неге?

4.Топ болып жұмыс жасаған ұнады ма? Неге?

5. Біз қандай тәсілмен таныстық?

6.Сіз өз мектебіңізде «Lesson Study» тәсілін жүргізер ме едіңіз? Неге?

7. Бірлесіп зерттеу жұмысын жүргізер әріптес бар деп ойлайсыз ба?

8.Алдыңғы сұрақтар қою арқылы біз қатысушыларға нені үйретуге тырыстық деп ойлайсыз?


Кері байланыс

2 минут

«Плюс-Минус-Қызық» кері байланыс

Қошбағаров Бексұлтан француз тілі пәні мұғалімі, І деңгейлі мұғалім

«АКТ арқылы СТО дағдыларын қалыптастыру» тақырыбында коучинг жоспары

Тақырыбы

Сабақта АКТ-ны пайдалана отырып СТО дағдыларын қалыптастыру.

Мақсаты

Қатысушыларды АКТ қолдану арқылы сыни ойлауға бағыттау

Күтілетін нәтиже

Ойлау қабілеті дамиды, материалдарды талдап үйренеді,өз ойын ауызша, жазбаша көпшілік алдында білдіреді, сыни пікір айта алады.

Түйінді сөз

Бірлесе жұмыс жасауға ұмтылайық! Бір мәмлеге келуге ат салысайық! Келеңсіз жағдайларды бірге шешейік!

Ресурстар

Постер, маркер, стикер, тапсырманы арындауға арналған парақ, видеоролик

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Уақыт шеңбері

Коучтың іс – әрекеті және қатысушылардың іс –әрекеті

Сәлемдесу

1 минут




Сергіту

2 минут

«Қара жорға» биі

Топқа бөлу

2 минут

Ою өрнектер арқылы. Топ ережесін құру

Жағымды ахуал

2 минут

«Көңіл күйді» анықтау ой сергегі ()

Топпен жұмыс
Миға шабуыл

7 минут

Топ ережесін құру. «О силе единства» мультфильмнен үзінді келтіреді. Әріптестер мультфильм туралы өз ойларын айтады.

Телефон, почта жәшігі, теледидар, хат, суреттерін көрсетіп мұғалімдердің ойларын білу.



Ой шақыру

15 минут

Тақырыпты ашу. Слайдтарды көрсету. АКТ –ні пайдалануда өтілетін сабаққа тигізетін пайдасы туралы әңгіме.




10 минут

Топ ішінде талқылау. Жаңа идея жасауға тырысу (Бес саусақ)

Рефлексия

5 минут

Кері байланыс :«Екі жұлдыз, бір тілек»

Ахметов Серік орыс тілі мен әдебиеті, ІІ деңгейлі мұғалім

Өткізілген күні: 26.02.2014


Коучинг-сессия

Коучинг тақырыбы

«Критералды бағалау »

Жалпы мақсаттары


Қатысушыларға критериалды бағалау туралы түсінік беру;

Практикалық тапсырмалар арқылы критериалды бағалауды көрсету;

Критериалды бағалауды күнделікті сабақта пайдалану дағдысын қалыптастыру;


Сабақ нәтижесі

Мұғалімдер:

  1. Топқа бөлу тәсілдерін;

  2. Топтық жұмысты ұйымдастыру мен жүргізуді;

  3. Жасалған жұмыс боцынша кері әрекет алуды;

  4. Критериалды бағалауды – біледі.

Басты идея

Критералды бағалау оқушылар білімін дұрыс әрі жан-жақты бағалауға, оларға дұрыс бағыт-бағдар беруге, білімін дамытуға, өзіне дұрыс баға беруге үлкен әсер береді.

Сабақ ресурстары

компьютер, проектор, экран, маркерлер, плакаттар, стикерлер, А4 форматты қағаздар




КІРІСПЕ БӨЛІМ

  1. Қатысушы мұғалімдермен сәлемдесу;

  2. Өлеңдердің сөздері жазылған қағаз қиындыларын тарату.

  3. Өлеңнің сөздері арқылы топқа бөлу:

  4. І топ:

  1. Алтайдың ар жағынанкелген ару,

  2. Жарқетіпқарағаныңемгедәру, шіркін.

  3. Мөп-мөлдіржанарың-ай,

Жаздидаржамалың-ай,

  1. Қалдым-ау тіл қата алмай, қарағым-ай.

  2. Қасыңа бара алмадым,

Сездіңбе,жанарманым,

  1. Еріксіз, қалқам, саған ән арнадым...

ІІ топ:


  1. Бір дәуірдің түлеп ұшқан жастары едік,

  2. Бір дәуірдің мөлдіреген аспаны едік,

  3. Бәріміз де жазылмаған дастан едік,

Армандастар – құрдастар.

  1. Бір дәуірдің мөлдіреген аспаны едік,

Бәріміз бір өмір жолын бастап едік,

  1. Армандастар қайда?

Абзал достар қайда?

6.Замандастар-қарлығаштар қайда екен?




Тренинг мақсаты: Ән айту арқылы топқа бөлу, бір-біріне деген сенім мен ұжымдық қарым-қатынас орнату, еркін эмоционалды орта қалыптастыру.
 

   Жаттығудың сипаттамасы: Келген ұстаздар әннің сөздері жазылған қиындылар арқылы топтарға бөлініп, ортаға шығып әндерді орындайды. Орындап болғаннан кейін екі топқа бөлініп отырады.


 

 

           




Тапсырма

Тапсырма 1

Таңдалған әріп бойынша сөздер, мәтен құрастыру.

Оқылған мәтіндер бойынша екі топ бір-біріне ауызша баға берулерін сұрау.


Әр топ бір әріп таңдайды. Топтың әр мүшесі сол әріптен басталатын бір-бір сөзден айтады. Сол сөздерді қатыстырып, әр топ өз мәтінін ортаға шығып оқып береді.

Теориялық кезең

Қалыптастырушы бағалау, критериалды бағалау, «қара жәшік» ішіндегі жұмыс ұғымдарын түсіндіру

Слайдтар арқылы жалпы түсінік беру


Тапсырма

Тапсырма 2

Екі топқа«Мектеп»тақырыбында сурет салу туралы тапсырма береді. Суретті салып болған соң ортаға шығып қорғайды.

Соңынан осы критерий арқылы бағалауды күнделікті сабақта қолдану туралы әңгіме жүргізіледі.


Сурет салынып жатқан кезде екі топтан бір-бір адам бөлек отырып, салып жатқан суретті бағалау критерилерін жасайды. Салынған суретті алдымен топ мүшелері критерисіз бағалайды, одан кейін критерий құрған адамдар өз бағасын береді.




«Австралиялық жаңбыр» жаттығуын өткізу

Сергіту жаттығуы

Тапсырма

Тапсырма 3

«Ойын алаңы» жаттығуын жүргізу

Қажетті сұрақтар:


  1. Жаңаша жұмыс істеуге Сіз дайынсыз ба?

  2. Критериалды бағалауды барлық сабақта қолдануға бола ма?

  3. Барлық мұғалім жаңа тәсілдермен сабақ өтуі тиіс пе?

  4. Дәстүрлі педагогика енді керек емес пе?

  5. Әр бағаға түсініктеме беру қажет пе?Барлық сабақта оқушыларды топқа бөлу керек пе?

Қатысушы мұғалімдер берілген сұрақтарды «Жоқ», «мүмкін» және «ия» алаңдарына қояды. Сұрақтың жауабымен келіспеген адам сұрақты теріс қаратып қояды.

Келіспеген сұрақтар бойынша пікір-талас жүргізу.


Кері байланыс

«Жетістік талы» бойынша стикер түрінде бағалау

Өткізілген сабақ пен өздерінің жетістіктері бойынша ойларын стикерлерге жазу арқылы білдіру

Мауленов Мубарак информатика пәні мұғалімі

Коучинг бағдарламасының жалпы мақсаты

Пән мұғалімдерінің ынтымақтастық пен бірлескен оқыту дағдыларын қалыптастыру

Мұғалімдердің өзара қарым-қатынас құру , басқаларды тыңдау, қолдау, өзін-өзі таныту және бақылау дағдыларын дамыту



Коучинг тақырыбы

Уақыт

Коуч

Сабаққа қатысушылар

Сабақ нәтижелері

Табыс критерийлері

Қалай анықтайсыз?



Курс бағдарламасындағы жаңа әдіс-тәсілдермен таныстыру


26.02.14жыл

.Сағат: 10:05

Және 13:30

Мауленов Мубарак

Семинарға қатысушылар

7 модульді сабаққа қалай кірістіретінін жетілдіреді


Мұғалімдердің сабағына қатысу

Сабақ барысындағы «Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс» жасаудың тиімді әдіс-тәсілдерін қарастырады



«Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс» барысындағы тиімді әдіс-тәсілдер

«Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс» барысындағы тиімді әдіс-тәсілдерді үйренеді

Коучинг әдісі

Жұптық және топтық жұмыс арқылы игерту


Ресурстар

Бейнебаян , АКТ құралдары, Стикер, маркер, плакат т.б

Коучинг барысы

-Жағымды ахуал қалыптастыру;

1.Қатысушыларды топпен жайғастыру: мұғалімдерді 1,2,3 3 топқа бөлу \ 1 минут\

2. Сабақ мақсаты мен тақырыбымен таныстыру \1 минут, АКТ қолдану\

3. Слайдтармен көрсету, пән мұғалімдерінің пікірін білу: түйіндеме жасату \10 минут\



  • Олар кімдер :дарынды және талантты оқушылар?

4. Пән мұғалімдері өз пәні бойынша дарынды оқушыларға арналған тапсырмалар құрастыру, талқылау «Индивидульный подход» бейне фильм

\25 минут\Топтық жұмыс арқылы , пікір алмасу , түйіндеме жасау

5. «Өз іс-тәжірибемнен» слайд тар арқылы баяндама жасау /5 минут/

6.Керібайланыс : 5 минут



Бағалау

Мұғалімдер шығармашылықпен жұмыс жасайтын дарынды оқушылармен сыныптағы сабақта жұмыс жүргізуді үйлестіру жұмыстарын жетілдіреді.

Айдарова Салтанат бастауыш сынып мұғалімі , ІІІ деңгейлі мұғалім

Қысқа мерзімді жоспары

Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов «Көктем»

Сабақтың мақсаты : Көктем мезгілі туралы жалпы түсінік беру. Көктемде күн жылып, барша табиғат әлемінің оянып,қызу еңбектің басталатын мезгіл екенін түсіну. Өмірден мысалдар келтіру.

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер: Топтастыру, ой қозғау, топпен жұмыс.Миға шабуыл, сұрақ-жауап, диалогты оқыту,ыстық орындық, тірек сызба.екі жұлдыз бір тілек,, өзін-өзі бағалау.

Сабақтың нәтижесі: Оқушылар жалпы көктем мезгілі туралы мәліметтер алады, біледі. Барша табиғат әлемінің оянып, қызу еңбектің басталатын мезгіл екенін түсінеді.

Тапсырмалар:Жұмбақ өлең,постер жасау,топқа бөлу, сұраққа-жауап,шығармашылық жұмыс.

Дерек көздер: Ғаламтор көздерінен бейнетаспа көрсету. 3 сынып Алматы «Атамұра» 2010 Ақпараттық коммуникациялық техналогияны пайдалану.

Түйінді идеялар: Сабақ барысында оқушыларға ойлау жүйесіне қозғау салатын тапсырмаларды бере отырып, оқушылардың шығармашылық қабілетін, сөздік қорын дамыту арқылы көздеген мақсатына жету.

р\н



Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дереккөздер мен қолданы-латын ресурс-тар

1


3 мин.

Ұйымдастыру. Сыныптың психо-логиялық ахуалын реттеу.Оқушылар-ды көктем мезгілінің айлары бойынша ай аттарына бөлу.

Бірлескен жұмысқа \байланысты бейне ролик көрсету.



Оқушылар өзін-өзі реттеп,оқу құралын дай-ындап,талапқа сай отырады:

1 топ Наурыз

2 топ Сәуір

3 топ Мамыр

Оқушылар бейне роликті көре отырып,бірлескен жұмыс жасайды.


Түрлі-түсті стикерлер,интерактивті тақта

2


3 мин.

Абайдың «Жазғытұры» өлеңін

тыңдату,не туралы айтылғанын сұрау.



Оқушылар топпен бірлесе отырып өлең-нің мазмұны көктем туралы айтылғанын біледі.

Абай «Жазғытұры»

3


15 мин.

Жаңа сабақ;

Қасым Аманжолов

Көктем

Оқулықпен жұмыс;



Мәтінді үш бөлікке

бөліп,үш топқа оқыту арқылы әр топқа мәтін мазмұнына қарай

топпен бірлесе отырып, ақ қағаз бетіне сурет салу


Топ хатшылары мәтінді кезек-пен тізбектей түсініп,оқып шығады,қалған оқушылар тың-дайды.Оқушы-ның мәнер-леп,түсініп , оқудағы сөй-леу шеберлігі дамиды.

Плакаттар мен маркер-лер түрлі-түсті қағаздар мен желімдер.

4


5 мин.

Оқушылар топпен бірлесе отырып, сыни тұрғыдан ойлау арқылы ынтымақтастық түрде көктем мезгіліне байланысты әр топ өз өлең шұмақтарының мазмұнына келтіре отырып, сурет бейнелейді. Әр топтан бір оқушы шығып, бейнелеген суреттерін қорғайды. .

Оқушыларға постер жасау.Топтық жұмыста ақыл-кеңес құра-ды.Ынтымақ-тастық жұмыс жасайды.Қағаз бетіне бірлесе отырып өз ой-ларын сурет-тейді.Әр топтан бір-бір оқушы шығып салған суреттерін қор-ғайды.Әр топ өз пікірін дәлел-деп,ойларын анық жеткізеді.

Маркерлер, плакаттар, т.б. оқу құралдары

5.


3 мин.

Сергіту сәті

Тақырыпқа сай өлең әуенімен жаттығу жасата-мын.Ойын,денесін сергітемін.



Көктем мезгіліне байланысты оқушылар бейне көр-сетілім арқылы дене қимыл-дарын жасап ойын сергітеді.

Интерактивті тақта.

6.


10 мин.

«Көктем» атты бейне көрсетілім көрсету.

Бейне көрсетіл-імді көре отыр-ып, «көктем» туралы жан-жақты танымы артады.Сыни ойын дамытады,бі-лімін толық-тырады, қа-білетін артты-рады.

Интерактивті тақта,ғаламтор көздері.

7.


4 мин.

Оқушыларды бағалау .Әр топтағы топ мүшелері өз-өзін бағалайды. Біліміне қарай көктем гүлдерімен бағалаймын.

Әр топтағы са-баққа белсене қатысқан оқу-шыларға қол-дау көрсе-тіп,қошемет білдіріп отыр-ады.Оқушылар өздерінің жетіс-тігіне көзі же-тіп,шамалары-ның қаншалық-ты екенін бай-қайды.Белсенді болады.

Көктем гүлдерімен т.б.

8.

2 мин.

Үйге тапсырма: «Көктемі» туралы мәтінді жаттау, сурет салу.

Мәтінді жаттап, көктем мезгілі туралы сурет салып келеді.

Оқу құралдары.


Байсбекова Айжан Ордабекқызы , математика пәні мұғалімі

ОҚО, Арыс ауданы, С.Адамбеков атындағы жалпы орта мектебі

Сабақтың тақырыбы: Олимпиада есептерін шығару

Сабақтың мақсаты: Әлемдік білім кеңістігіне енуге бағытталған білім беруде жаңа тарихи кезеңнің шақыруына жауап беруге дайын және экономика дамуының сұраныстарына сай, бойына адамгершілік ізгіліктер дарыған білімді ,бәсекеге қабілетті дара тұлға қалыптастыру.

Білімділік:Әртүрлі математикалық олимпиада есептерін тиімді шығару тәсілдерін үйрету.Аталған тақырыптар бойынша, соның ішінде өрнекті түрлендіру және ықшамдау,логикалық есептерді шешу тәсілдерін меңгерту.

Дамытушылық: Тақырып бойынша негізгі мәселені анықтап, көрсете білу, танымдық – ізденіс қызметін дамыту.

Тәрбиелік: Өздігінен ізденуге, білім алуға, еңбегінің нәтижесін бағалай білуге үйрету,өзін-өзі бағалау.

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Формасы: жеке, топтық

Әдісі: а) Сұрақ – жауап,түсіндірмелі

б) Оқушылардың танымдық қызметін ұйымдастыру

Сабақтың көрнекілігі: Кестелер, карточка, компьютер, интерактивті тақта.

Сабақтын барысы: 1) Ұйымдастыру

2) Мұғалімнің кіріспе сөзі»Ғылым таппай мақтанба»

Болмасаң да ұқсап бақ,

Бір ғалымды көрсеңіз.

Ондай болмақ қайда деп,

Айтпа ғылым сүйсеңіз.

Сізге ғылым кім берер,

Жанбай жатып сөнсеңіз.

Дүние де өзі ,мал да өзі,

Ғылымға көңіл бөлсеңіз.

Ұлы математиктер туралы видео жазба көрсету

3)Жаңа сабақ

Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.

I. Өрнектің мәнін табуға және қосындыны анықтауға

берілген есептер

а)Мысал есептерін шығару

б)Ойлан – жұптас – бөліс

Сыныпта шығарылатын есептер

II.Дирихле принципіне берілетін есептер

III.Логикалық есептер

IV.»Ақбота»республикалық зияткерлік сайысы есептері

V. «Кенгуру» математикалық олимпиада есептері

VI. Бекіту тапсырмалары

VII.Сабақты қорытындылау

VIII.Үй тапсырмасын беру, әр топ өзін-өзі бағалау

IX.Оқушылармен кері байланыс

3) Жаңа сабақ:

1. Мақсатымыз: Аталған тақырыптар бойынша, соның ішінде өрнекті түрлендіру және ықшамдау,логикалық есептерді шешу тәсілдерін меңгерту. Әртүрлі математикалық олимпиада есептерін тиімді шығару тәсілдерін үйрету.
2. Сабақты жаңа тақырыпты меңгеруге кажетті бұрын өтілген материал

тапсырмаларын қайталап, еске түсіруге арналған тірек тапсырмаларынан бастаймыз.

3. Енді II кезең тапсырмаларын орындауға кірісеміз, яғни мысал

бойынша жаңа тақырыпты өз беттеріңмен меңгеруге тырысасыңдар.

4. Бекіту тапсырмасы ретінде есеп шығару үлгісі көрсетіліп, талданады.
I. Өрнектің мәнін табуға және қосындыны анықтауға берілген есептер

1-мысал: Мүмкіндігінше жеңіл жолмен қосындыны есептеңіз:

+ + + + + + +

Шешуі:

+ + + + + + + =

= + + + + + + + =

=++ … ++= = =

Сонымен ,қосындының мәні –ге тең .Жауабы:

2-мысал: Мүмкіндігінше жеңіл жолмен қосындыны есептеңіз:

+ + + + + + +
Шешуі:

+ + + + + + + =
=3=

=3=

=3=3=3 =

Сонымен ,қосындының мәні -ғатең . Жауабы:

3-мысал:Есептеңіздер:
Шешуі: Әрбір көбейткішті екі санның квадраттарының айырымы бойынша түрлендіріп жазамыз:

=

==

= = =

Сонымен берілген көбейтіндінің мәні –ге тең . Жауабы:

4-мысал:Өрнектің мәнін табыңыз:70(719+718+...+712+71+710)+1
Шешуі: 71=a; 70=a-1

70(719+718+...+712+71+710)+1=(a1)(a9 + a8 +…+ a2 + a + 1) + 1 =

=a10- a9+a9–a8+ a8+…-a3+a3-a2+a2-а+а - 1+1 =a10

Сонымен а=71 болғанда, a10 =7110Жауабы: 7110

5-мысал:= 3 болғанда, x3+ өрнегінің мәні неге тең болады?

Шешуі:= 3x =

=

=

x3+3x2+ 3x+= 3

x3+ =3 - 3x– 3

x3+ =3 - 3(x+)

x3+ =3 - 3 =0 Жауабы: 0

Ойлан – жұптас – бөліс



Сыныпта шығарылатын есептер:

1)Қосындыны есептеңіздер: + + + ... +

2) Есептеңіздер: ...

3)Қосындынытабыңыз: + + ... +

4)Қосындынытабыңыз: + + ... +

5)Өрнекті ықшамдаңыз:(2+1)(22+1)(24+1)... (2256+1)

6)Көб.есептеңіздер:

7)Өрнекті ықшамдаңыз: S= + + … +

8) Өрнекті ықшамдаңыз: + +

9) х+ =a болғанда, x3+ өрнегінің мәні неге тең болады?

II.Дирихле принципіне берілген есептер

Бұл қарапайым принципті бірінші болып неміс математигі

Лежан Дирихле (1805-1859) тұжырымдаған.
1-мысал:29 оқушы диктант жазды.Арман диктантта 11 қате жіберді және ешкім одан көп қате жіберген жоқ.Бірдей қате жіберген үш оқушының табылатындығын дәлелдеңіз.

Шешуі:Мынадай қателер 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 барлығы 12нұсқа қате жіберілуі мүмкін еді. 212=24 24 29.,бұл есептің шартына қайшы. Олай болса,сыныпта бірдей қате жіберген үш оқушы бар.

Сонымен,есептің тұжырымы дәлелденді.

2-мысал:Мектепте 400 оқушы бар.Олардың ең болмағанда екеуі бір күнде туғанын дәлелдеңіз.

3-мысал:Орманда 3000 ағаш бар.Әр ағашта қауырсындарының саны 2000-нан аспайтын жалғыз құс тұр.Орманның ішінде қауырсындарының саны бірдей құс отырған екі ағаштың бар екендігін дәлелдеңіз.

4-мысал:Мектепте 8-ші сыныптар сегіз.Олардың әрқайсысында 25 оқушыдан бар.Бір айда түылған 17оқушының бар екендігін дәлелдеңіз.

5-мысал:Асан бассейінге шомылуға үш күнде бір рет,Үсен төрт күнде бір рет,ал Досан бес күнде бір рет барады.Олар бүгін кездесті .Енді олар қанша күннен кейін кездеседі?

III.Логикалық есептер

1-есеп.Отбасында төрт бала бар.Олардың жастары5,8,13,15.Балалардың аттары-Жәнібек,Райхан,Салтанат,Мерей.Қыздардың біреуі бала бақшаға барады.Жәнібектен үлкен Райханның жасына Мерейдің жасын қоссаң үшке бөлінеді.Балалардың әрқайсысы қанша жаста,Мерей қыз ба,ұл ма?

2-есеп.Ондық цифрлары бірліктер цифрларынан үлкен болатын қанша екі таңбалы сан бар?

3-есеп.Үш сыныптың оқушылары туристік жарысқа қатысты.Сыныптардың біреуі I-ші орын алды,екіншісі II-ші орыналды,ал үшіншісі III-ші орын алды.Жарыс соңында жанкүйерлер мынадай болжам жасайды:

1)4»А»сынып I-ші орын алады.

2)4»А»сынып I-ші орын аламайды.

3)4»А»сынып соңғы орын болмайды.

Бұл жағдайлардың біреуі – дұрыс, екеуі дұрыс емес.Әрбір төртінші сынып жарыста қандай орындар алды?

4-есеп.Төрт дос қағаз ұшақтарын алысқа ұшырудан жарыс өткізді.Олардың біреуі I-ші орын алды,екіншісі II-ші орыналды,ал үшіншісі III-ші орын алды.Жарыс соңында қандай орын алдыңдар деп сұрағанда былай жауап берді:

Азат:Мен екінші,Қанат -үшінші

Самат: Мен екінші, Азат-бірінші

Талғат: Мен екінші, Қанат-төртінші

Әрбір баланың жауабының біреуі – дұрыс, ал екіншісі қате екені белгілі болса, онда қай бала қандай орын алған?

5-есеп.Дөңгелек стол басында 9 адам отыр.Олардың әрқайсысы кезекпен «Менің екі көршім де- өтірікшілер»,-деді.Өтірікшілер әрқашан өтірік,ал қалғандары әрқашан шындықты айтады.Сонымен қатар,барлығы өздерінің көршілері өтірікші ме,әлде өтірікші емес пе біледі.Стол басында неше өтірікші отырғанын анықтаңыз.

6-есеп.Суретші бір айда 42 картина салды.Олардың 17-сінде орман,29-ында өзен,ал13-інде орманда,өзен де бар.Қалған картиналарда түсініксіз суреттер бейнеленген.Қанша түсініксіз суреттер бар?

IV.»Ақбота» республикалық зияткерлік сайысы

1-есеп.10жабық сандық және 10 бір-біріне ұқсас кілттер бар.Әрбір сандыққа бір ғана кілт үйлеседі,бірақ кілттер араласып кеткен.Егер бірінші сандықты алып ,оны 10 кілттің әрқайсысымен ашып көретін болсақ,жолымыз болса бірінші реттен ақ,әйтпесе-оныншы кілтпен ашамыз.Барлық сандықтарды ашу үшін неше рет қолымызға кілтті алуымыз керек?

А)100 В)45 С)20 Д )50
2-есеп. Қосындыны есептеңіздер:
+ + + ... + +

А) В) С)50 Д)

3-есеп.Төрт бала жүгіріп жарысқан.Жарыс біткен соң балалардың әрқайсысынан нешінші орын алғандарын сұрады.Слава «Мен бірінші де,соңғы да емеспін»деді.Олжас»Мен бірінші болдым»деді.Данияр»Мен бірінші емеспін,«Павел»Мен соңғы келдім» деп жауап берді.Бұл жауаптардың үшеуі дұрыс,ал біреуі қате, яғни дұрыс емес.Жалған сөлеген кім?

А)Слава В)Олжас С)Данияр Д)Павел

4-есеп.a - =5 екені белгілі.Табу керек : a2+

А)19 В)31 С)25 Д) басқа жауап

5-есеп.Келесі фигуралардың қайсысы кубтың жазындысы бола алмайды?

6-есеп.Кубтың барлық жақтары әртүрлі түспен боялған(әрбір жақ бір түспен)Егер кубқа бір бағытта қараса,онда көк,ақ және сары жақтары,басқа бағыттан қара,көк және қызыл жақтары,ал үшінші бағыттан жасыл,қара және ақ көрінеді. Ақ жаққа қарама-қарсы қандай жақ орналасқан?

V. «Кенгуру»халықаралық математикалық олимпиада есептері

1-есеп.Фокусшы Джордждың сиқырлы телпегінде 14 сұр,8 ақ және 6 қара тышқан бар.Джордж көзді жауып ,бірнеше тышқанды алып шығады.Шығарылған тышқандардың ішінде кемінде бір сұр,бір ақ және бір қара тышқан болу үшін, оған ең аз дегенде неше тышқанды алып шығу керек?

А)23 B)22 C)21 D)15 Е)9

2-есеп.k-бүтін теріс сан.Ең үлкен сан қайсысы?

А)k -1 B) 2k C) k-2 D) 6k-2 Е) -2k

3-есеп. 1,5 сағатта 1,5 мысық 1,5 тышқан жейді.15 сағатта 15 мысық қанша тышқан жейді?

А)15 B)45 C) 60 D)125 Е) 150

Үйге берілетін есептер:

1)Қосындыны есептеңіздер: + + + ... +

2)Өрнекті ықшамдаңыз: + +

3) х+ =2 болғанда, x7+ өрнегінің мәні неге тең болады?

4) a – =2 болғанда, a4 + өрнегінің мәні неге тең болады?

5) Қосындынытабыңыз: S= + + + +…+ (x)
ҮІ. Практикалық есептер: (ауызша талдау, Excel-да тексеру)

1.Кәсіпкер банктен 500 000 теңге 15% -дық жылдық өсіммен кредит алды. Кәсіпкер 3 жылдан соң қанша қайтару керек? Жауабы: 760 437 теңге 50 тиын
2.Салымшы депозитке 50 000 теңге салды. Егер 2 жылдан соң оның ақшасы 68,445 теңге болса, банктің жылдық өсімі қанша пайыз? Жауабы: 17 %


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2


©melimde.com 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет