Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Лашын» әңгімесі



жүктеу 47.87 Kb.
Дата29.04.2017
өлшемі47.87 Kb.
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: 17.02. 2017 ж. Пәні: әдебиет Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Лашын» әңгімесі

Сабақтың мақсаты: Сәбит Мұқановтың өмірі мен еңбектеріне тоқтала отырып, әңгіменің идеялық мазмұнына талдау жасау, ой - қорытынды жасау.

Сабақтың нәтижесі: Сәбит Мұқановтың өмірі мен шығармашылығы туралы кеңірек мағлұмат алады, әңгіменің идеялық мазмұнына талдау жасайды, пікірлерін ортаға салады.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс, «РАФТ» әдісі, «Еркін жазу», «Еркін айту» стратегиялары, сөздікпен жұмыс

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті



Ресурстар

Кіріспе.


3 мин.

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Психологиялық тренингі
3. Топқа бөлу

Қансонарда бүркітші шығады аңға,


Тастан түлкі табылар аңдығанға,
Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет.
Ыңғайлы ықшам киген аңшы адамға.



Оқушылар сәлемдеседі,кезекші

лер мәлімет береді.

Оқушылар өз есімдеріне қосалқы атау айтады.

Берілген суреттер бойынша топқа бөлінеді.


«Гүл», «Жүрек», «Күн» суреттері



Өткен сабақты қайталау.


7 мин.


«Лашын – құстың төресі» постер қорғау

Оқушылар өздері дайындап келген постерлерін қорғайды


5-сыныптың

«Әдебиет»

оқулығы,


Негізгі бөлім


5мин.

3 мин.


7 мин.

2 мин




1. Топтық жұмыс

І топ. 1-бөлім

ІІ топ. 2-бөлім

ІІІ топ. 3-бөлім


2. Сөздікпен жұмыс

Қадім молда -діни оқуды байырғы қадім жазумен оқытатын молда

Атбегі -ат баптаушы

Құсбегі -құс баптаушы

Дабыл -құстарды үркіту үшін қолдан жасалған дыбыс шығаратын аспап

Топшы -сирақ мүшелерінің бірі

Талдау жұмысы:

І топқа. Әңгімеден құсбегі Ахмет пен лашынның портретін табу
ІІ топқа.


Әңгімедегі көркемдегіш құралдарды табу

ІІІ топқа.

Әңгімеден тұрақты тіркестерді табу




Әңгіме жоспары:

Кіріспе: Балтабай аулында.
Негізгі бөлім: Саятшылық.

1. Құсбегі Ахмет

2. Лашынның мүсіні.

3. Ахмет пен Лашынның өнері:

а) үйрек алу лашынға сөз емес;

ә) қазды алу үйректен әлдеқайда қиын екен;

б) лашынға алдырмайтын
құс - дуадақ екен.
4. Шілдеде құс салу.


«Бұл кім?» сергіту сәті

Әр топ оқушылары әңгіме мазмұнымен танысып, мазмұнын айтады,талдау жасайды, қорғайды.

Сөздікпен танысып, дәптерлеріне жазады.


Әр топ берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар әңгіме мазмұны бойынша жоспар құрады.

Сипаттама арқылы жасырылған оқушыны табады.


Сәбит Мұқанов портреті

5-сыныптың

«Әдебиет» оқулығы,үлестірме материалдары
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта





3 мин

Шығармашылық жұмыс

«РАФТ» әдісі

Р-мектеп оқушысы

А- құсбегі Ахмет

Ф- хат

Т- құсбегілік, аңшылық

«РАФТ» стратегиясы бойынша хат жазады.






Қорытынды


4 мин.
2 мин.
1 мин.

Кері байланыс: бүгінгі сабақта не үйренгені,не үйренгісі келетіні жайында стикерге жазып,тақтаға іледі.


Бағалау.
Үйге тапсырма: 1. Әңгімені оқып, толықтай мазмұндау.

2. Құстар жөнінде мақал – мәтел, тыйым сөздер жазып келу.



Бүгінгі сабақтан алған білімдерін және келесі сабақта нені білгісі келетіні жайында жазады.
Әр топ бірін-бірі бағалайды.
Әңгімені оқиды,мазмұндайды.


Стикер, смайлик






Достарыңызбен бөлісу:


©melimde.com 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет