Сабақтың тақырыбы Параллель түзулердің қасиеттері



жүктеу 59.13 Kb.
Дата06.02.2017
өлшемі59.13 Kb.
Бейсембаева Бибігүл Адығұл қызы

Алматы қаласы

Ғ .Мүсірепов атындағы №86 мектеп –гимназия

математика пәнінің мұғалімі








7- в сынып


Геометрия










Сабақтың тақырыбы




Параллель түзулердің қасиеттері.







Сабақтың жалпы мақсаттары

Сабақ мақсаты







Білім беру

Параллель түзулердің қасиеттерін пайдалана отырып оларға сәйкес теоремаларды дәлелдей білуге ,алған білімдерін есептер шығаруда дұрыс пайдалана білуге үйрету.







Дамыту

Сабақ барысында тапсырмаларды орындауда ой-пікір туындату,ізденіске ықпал ету. Танымдық объектіні /анықтама,теорема,аксиома,есептерді/ талдай білу дағдыларын дамыту және ой ұшқырлығын ұштауға жағдай жасау







Тәрбиелеу

Оқушыларды көпшіл болуға бағыттау ,өзара көмегін қалыптастыра отырып өз біліміне ғана емес ,өзге оқушының біліміне де жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру.








Сабақтың әдісі

СТО технологиясы












Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Жаңа білім беру мақсатындағы жаңа сабақ.










Сабақтың көрнекілігі

АКТ , дидактикалық материалдар,электронды оқулық.






I

к

е

з

е

ң


Ұйымдастыру

Бүгінгі сабақты


Оңай түспес бұл ғылым оқушының қолына ,

Ұғыну үшін бұл пәнді,даналық керек шынында,

Ғұлама ғалым Фараби,данышпан ғалым Әл-Бируни,

Пифагор.Евклид,Фалестер үлесін қосқан ілімге

МатематикаНЫҢ ғылымы ,геометрияға қош келіпсіздер!
-деп бастағым келіп тұр.
Психалогиялық ахуал қалыптастырып сыныпты әр түрлі жетондар алу арқылы 3-топқа бөлу.
Балалардың сабаққа қатысуын тексеру, зейінін мақсатқа бағыттау.
Сызбаларды орындауға қажетті құрал аспаптардың толық болуына назар аудару және көңіл–күйлерін бір ортаға тоғыстыру.
Үй жұмысын тексеру.





II

к

е

з

е

ң

Қызығушылығын ояту

Миға шабуыл

Түрткі сұрақтар

1.Түзу

2.Сәуле


3.Бұрыш

4.Паралель түзулер

5.Айқыш бұрыштар

6.Сәйкес бұрыштар

7.Тұстас бұрыштар





III

к

е

з

е

ң


Мағынаны тану


Мағынаны тану
Электронды оқулық бойынша жаңа сабаққа әзірлік.





IV

к

е

з

е

ң


Жаңа сабақты түсіндіру

Оқушы түсіндіреді


1-Теорема: Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе,онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады.
Дәлелдеу.Слайд №
БЕР:а‖‖b

c-қиюшы түзу.

∟1, ∟ 2, -айқыш бұрыштар

Д/К: ∟ 1 ═∟ 2

Д/У Кері жориық.∟1 мен ∟ 2 тең емес деп ұйғарайық.Сонда а түзуіне қарағандағы ж.ж ВД сәулесі жағында ∟ 1 ═∟АВЕ болатын ВЕ сәулесі табылады.яғни ВЕ ║ а В нүктесі арқылы параллель екі түзу өтіп тұр ,Бұл 5-қасиетке қайшы келеді .Кері жорығанымыз дұрыс емес. ∟ 1 ═∟ 2 Т.Д
2-Теорема: Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а)ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең. Ә)cәйкес бұрыштары тең болады.Дәлелдеу.Слайд №

БЕР:а ║ b

c-қиюшы түзу.

∟5, ∟2, -сәйкес бұрыштар



<<3, ∟2, -тұстас бұрыштар
Д/К: ∟5═ ∟2,

∟3┼ ∟2═1800

Д/У Кері жориық. ∟5═ ∟2, тең емес деп ұйғарайық.Сонда а түзуіне қарағандағы ж.ж ВД сәулесі жағында 1 АВЕ болатын ВЕ сәулесі табылады.яғни ВЕ а В нүктесі арқылы параллель екі түзу өтіп тұр,Бұл 5-қасиетке қайшы келеді .Кері жорығанымыз дұрыс емес. ∟5═ ∟2, Т.Д
3-Теорема:Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 180 градусқа тең болады. Дәлелдеу.Слайд №

БЕР: ∟ 1 ,∟ 2

а ║ а1. в ║ в1

Бұрыштардың төбелері О; О1

Д/К: 1. ∟ 1 ═∟ 2,

2. ∟ 1 +∟ 5═1800

Д/У


  1. ∟1 мен ∟2-ні қарастырайық.Мұндағы OA║ O1A1 және OB║ O1 B1сәулелері бірдей бағытталған болсын. 2-теоремадан ∟3= ∟4 және ∟1+∟3 =∟2+∟4 шығады,бұдан ∟1 =∟2.

Теореманың бірінші бөлігі дәлелденді.

2)∟ 1 мен∟ 5 –ті қарастырайқ. OA║ O1 A1 және OB║ O1 B1.Бұл жерде OAменO1A1 сәулелері қарама -қарсы,OB менO1B1 сәулелері бірдей бағытталған. ∟5 пен∟2 сыбайлас бұрыштар,сондықтан∟ 5+∟2=1800. Ал ∟ 2=∟1 болғандықтан,∟1+∟5=1800.Теорема дәлелденді.


САЛДАР:Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама- қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады.






V

к

е

з

е

ң

Жаңа сабақты бекіту

Оқулықпен жұмыс.

№107 ауызша

№108 ауызша

№109 ауызша

Электронды оқулықтан есептің шығару үлгісін көрсету.

№111


№112

№114


Топпен бірігіп жұмыс жасау, есептер шығару.





VI

к

е

з

е

ң


Ой сергіту.

Тақырыпқа байланысты сұрақтар.
1.Егіз туған қос жүйрік

Жарыса шауып терлейді

Бірін-бірі көрмейді

Дамылсыз қанша шапса да. «Паралель түзу»


2.Нәрселерді санағанда

Керек ол бізге ауадай

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа қарамай. «Натурал сан»


3.Алды артымыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге

Сәуле менен кесінді

Шыққан тегін білсін де «Түзу»


4.Атадан он баламыз

Бір-бір жастан арамыз

Қосылып кейде қаламыз

Азайып кейде қаламыз

Бөлініп кейде арамыз

Көбейіп кейде қаламыз «Цифрлар»







VII

к

е

з

е

ң

Үй тапсырмасы

№116

№117


Шығару жолын көрсетіп бағыттау.




VIII

к

е

з

е

ң


Бағалау.

Өз-өзін бағалау топты бағалау.


Бесбұрыш,төртбұрыш, үшбұрыштар алған

оқушыларды алған фигураларына қарай бағалау.






IХ

к

е

з

е

ң

Рефлекция

Таратпа материал.


Бүгінгі сабақта не үйрендік?

Қандай мағлұмат алдыңдар?

Бүгінгі сабақ ұнады ма?
















Достарыңызбен бөлісу:


©melimde.com 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет