Сабақтың тақырыбы Ақпараттың өлшем бірліктері



жүктеу 86.29 Kb.
Дата07.09.2017
өлшемі86.29 Kb.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты өлшеу және компьютер жадысы

Мектеп : «Бірлік» жалпы орта мектебі» коммуналдық

мемлекеттік мекемесі



Күні: 5.05.2017 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова Гаухар

Аблсейтовна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ақпараттың өлшем бірліктері




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2 Ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыру дағдыларын қалыптастыру

Барлық оқушылар:

Хабардың ақпараттық көлемін біледі.



Оқушылардың басым бөлігі:

Ақпараттың жеткізу жылдамдығын анықтайды.



Кейбір оқушылар:

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен келесі өлшем бірліктеріне ауыстырады;

Компьютерде құжаттардың сыйымдылығын ажырата алады.


Бағалау критерийі

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен келесі өлшем бірліктеріне ауыстырады;

Әр түрлі өлшем бірлікте берілген ақпаратты салыстыра алады;



Тілдік мақсаттар


Ақпараттың өлшеу бірліктерін түгендей алады;

Лексика және терминалогия:

Бит, байт, килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт,эксабайт, ақпаратты жеткізу жылдамдығы



Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Файл өлшемін байттан килобайтқа ауыстыру үшін... қажет.



Құндылықтарға баулу


Ақпаратты ғаламтор желісі арқылы тасымалдау, жөнелту әдістерін білу арқылы ойлау қабілеттері артады, жауапкершілікке тәрбиеленеді

Пәнаралық байланыс

Алгебра, физика, ағылшын тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім


Ақпараттың өлшем бірліктерін атап өту


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы
Топтастыру

4 – мин
Білу.

3 – мин

Түсіну

Оқылым

5– мин

Сабақтың ортасы
Қолдану

5 мин

Компьютерде практикалық жұмыс


7-мин


«Шаттық шеңбері» арқылы сыныптың психологиялық ахуалын жақсарту. Сабаққа байланысты сөздерді кезекпен айту
«Адасқан өлшем бірліктер» әдісі арқылы 2 топқа топтастыру

Топтар кезектесіп «бит, байт» ұғымдарына анықтама береді.



«Бес бармақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.Топтар бір-біріне сұрақ жасырады, жауап береді.

1)Ақпаратың ең кіші өлшем бірлігі?

2) Бит ағылышын тілінде......

3) «нөл» мен «бір» не үшін қажет?

4) Симол деген не?

5) «Ақпарат» сөзінде қанша байт бар?



«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар ақпаратты тасымалдау сыйымдылығын ажыра алады.

1-тапсырма. Ақпаратты тасымалдаудың сыйымдылығын тап?

-? -?

-? -?

Жаңа сабақты слайдпен таныстыру.



2-тапсырма. Ақпараттың өлшем бірліктерін пайдалана отырып, есеп шығару



Тақта, бор
Кеспе қағаздар

Суреттер
Слайд

Компьютер

Оқулық


7сын.информатика

Слайд





8-мин


Сергіту сәті.

2-мин

Сабақтың соңы
Жинақтау

5 – мин

Үйге тапсырма

2-мин


Кері байланыс

2-мин

3 -тапсырма. Компьютерде жұмыс орындау.


Бейнебаян бойынша қимыл-қозғалыс жасау

«Пазл құрастыру» әдісі бойынша сабақты жинақтау. Екі топ өткен тақырып бойынша алған білімдерін қиындыларды құрастыру реті бойынша пысықтайды.


Ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстыруды жүзеге асыру тақырыбында тест құрау.
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы ойларынg.bmp

«Кері байланыс» бұрышына орналастырады.



Компьютер

Дәптер,

Бейнебаян



Сұрақтары жазылған, қиылған ақ парақтар

Оқулық



Қосымша ақпарат

1-мин




Бағалау

3-мин
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға қандай тапсырмалар бересіз?

Алдыңғы біліммен жаңа білімді қолдануда жеке, топтық тапсырмалар дайындаймын. Топтық жұмыс барысында бір-біріне көмек көрсетеді, есеп шығарады, іс-тәжірибелік жұмыста шапшаң орындайтын оқушылар баяу орындайтын оқушыларға тәлімгерлік жасауын қамтамасыз етемін.



Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Суреттер сөйлейді» әдісін «басбармақ» көмегімен;

Компьютерде практикалық жұмыс



смайликтер арқылы;

«Пазл құрастыру», «Бағдаршам әдісі» арқылы топтарды бағалаймын





Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтар мен байланыс (тəрбие элементі)

Көзге арналған жаттығулар


Информатика кабинетінде компьютермен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережесін сақтауды қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия.

Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе? Мен өз жоспарыма қандай

түзетулер енгіздім және неліктен?


Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?










Достарыңызбен бөлісу:


©melimde.com 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет